Sidebar

24
Prş, Oca

Bugün 10 Ocak ‘Çalışan Gazeteciler Günü.’ Basın çalışanlarının özlük haklarının tanınmasının üzerinden 56 yıl geçti. Kazanılan haklar yıllar içerisinde emek düşmanı politikalarla törpülendi. Yıllar içerisinde gazetecilerin özlük haklarının korunması mücadelesi gazetecilik mesleğini "suç" olarak gören iktidara karşı verilen basın özgürlüğü mücadelesiyle iç içe geçti.

10 Ocak 2018 günü itibariyle 161 gazeteci mahpus, OHAL'le beraber kapatılan 130'dan fazla medya kurumunda çalışan en az 2500 basın emekçisi işsiz. Bu koşullarda bizler 10 Ocak’ı kutlanacak bir gün olarak değil, aksine gazeteciliğin özgürleşmesi ve insanca çalışma koşulları için mücadelenin yükseltileceği bir gün olarak görüyoruz. Gazeteciliğin sınırlarının ceberut devlet uygulamalarıyla değil meslek ahlakımız ve evrensel hak ve özgürlükler anlayışıyla belirlendiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz: Çalışan gazetecilerin, işsiz gazetecilerin, mahpus gazetecilerin sözün özü tüm gazetecilerin özgür olduğu, güvenli, güvenceli ve insanca yaşayacağı bir güne kadar dayanışmayla güçlü kalacağız. Ve yıl dönümlerinde kutlanacak yeni 'günleri' birlikte yaratacağız.