Sidebar

20
Cts, Tem

Hükümete göre kriz filan yok, sorun psikolojik. Ve psikolojisi pek de iyi olmayan bazı iş insanları kriz nedeniyle işçilerin ücretlerinin 6 ay süreyle işsizlik fonundan ödenmesini teklif etti. Psikolojilerini bilmiyoruz ama buna ister aymazlık deyin ister yüzsüzlük.

Hemen her kriz döneminde 'yandık, bittik' teranesine sarılanlar, o dönemde karını arttırıyor. Sorsan 'aynı gemideyiz', geminin yürümesi için fedakarlık lazım. Kim yapacak fedakarlığı? Tabii ki biz.

Bir süredir işkolumuzda da kıyım yaşanıyor. Ciner grubu Habertürk gazetesini kapattı, yüzlerce insan işten çıkartıldı. Dünya gazetesi aylardır ücretleri gecikmeli ödüyor, geciken maaşlar kredi kartı borçlarının artmasına yol açıyor. Yurt gazetesi, Tele 1 ve daha birçok işyerinde benzer sorunlar yaşanıyor. Doğuş grubu ve Demirören grubu işten çıkartmalara devam ediyor. Ve sonra bizden fedakarlık bekleniyor.

Peki fedakarlık isteyenlerin yaşam standartlarında en ufak bir değişiklik oluyor mu? Hayır elbette, bir ayda kazandığımızı bir gecede yemek yedikleri restorana veriyorlar. Son model arabalarını sürekli yeniliyorlar. Hepsini bir de vergiden düşüyorlar.

Madem aynı gemideyiz gelin şu kamaraları bir süreliğine değişelim. Mesela, milyarlık arabalarınızdan inin buyrun beraber metrobüse binelim. Alışkın değilsiniz, bilmezsiniz nasıl yolculuk edileceğini, bir fedakarlık daha yapar anlatırız size. Hatta ucuza karnınızı nasıl doyuracağızı da öğretiriz.

Hadi bakalım, fedakarlık sırası sizde.