Sidebar

20
Pzt, Oca

SETA adlı kuruluşun rapor adını verdiği gazetecileri fişleme belgesinin hem cahilce, hem alçakça bulduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

Bu belge aynı zamanda bir itirafname. İktidarın neredeyse yüzde 99’unu kontrol ettiği medyanın kıymetsiz hale gelmesinin itirafı. Medyayı denetlemek için yapılan operasyonlarda yüzlerce meslektaşımız işsiz kaldı. İktidara biat etmeyen yayın organları kapatıldı, biat eden yayın organlarında ise gazetecilikte ısrar edenler işten atıldı.
Onlarca gazeteci hapishanelerde, yüzlercesi hakkında sayısı bile bilinmeyen davalar açılmış durumda. Şimdi iktidar, SETA adlı kuruluş tarafından hazırlanan bir belge ile buldukları mecralarda gazetecilik yapan meslektaşlarımızı tehdit ediyor, hedef haline getiriyor. Tüm bunlara rağmen gazetecilerin haber yapma aşkının itirafı bu belge.
Aslında “Nasıl hala haber yapıyor bunlar” diye soruyorlar.

Evet gazetecilik ağır tehdit altında. Halkın haber alma hakkı yok edilmeye, sadece iktidarın istediği şeyleri yazan, söyleyen bir medya yaratılmaya çalışılıyor. Ne yazık ki mesleğin bu duruma gelmesinin sorumlularından biri de bazı “gazeteciler”. Gazetelerinden, televizyonlarından ya da internet sitelerinden meslektaşlarını hedef haline getirenler, yalan haberlerle meslektaşlarını suçlayanlar ya da savcılara şehvetle ifade verenler yüzümüzü kızartıyor.

Hatırlayın, Cumhuriyet davasının üç yıl önce başladığı zamanı. Sadece tutuklu meslektaşlarıyla dayanışmak için duruşmaya katılma çağrısı yapan gazetecilerin, Sabah, Takvim ve Güneş gazetelerinde nasıl isim isim teşhir ve tehdit edildiklerini.

Her şeye rağmen umutluyuz. Hapishaneler, davalar, yalan haberler, muhbirler tarihe geçecek. Ama tüm bu çirkefliğin içinde direnen gazeteciler de tarihe geçecek. Her türlü tehdide rağmen gazetecilik yapmaya, cesurca kamuoyuna gerçekleri aktarmaya çalışan gazetecilerin direnişi onurumuzdur. Fişleme ‘raporu’ nedeniyle hedef haline getirilen her arkadaşımızın yanında olacağız. Fişleyenleri de her platformda teşhir edeceğiz. Biat edenler bilemez.
Gazeteciler, sizlere pabuç bırakmaz

Gazeteciler susmayacak!!!