Sidebar

20
Prş, Şub

Yerel seçimlerin ardından kimi seçilenlere KHK'lı olduğu gerekçesiyle mazbata vermeyenler bu kez de seçilmiş belediye başkanlarını görevden alarak halkın seçme hakkını elinden aldı. İktidar bu kadar ile de kalmayıp, haksızlığa karşı protesto hakkını kullananları izleyen gazetecileri gözaltına alarak anayasal bir hak olan 'haber alma hakkını" da halkın elinden aldı.

İstiyorlar ki, kimse bilmesin, kimse duymasın. Ama herşeye rağmen halkın haber alma hakkı için çalışan gazeteciler var. Nurcan Yalçın, Halime Parlak, Yelda Çiçek, Vedat Dağ, Tümen Anlı haber izlerken gözaltına alındı ve polisler tarafından çıplak aramaya maruz bırakıldı. Gazeteci Engin Çağlar günlerdir gözaltında. Evrensel gazetesi yazarı Ayşegül Tözeren ise polisler tarafından evi basılarak gözaltına alındı. Önce dosyada gizlilik olduğu gerekçesiyle avukatı ile görüştürülmedi daha sonra ise 'memur yok' denilerek sadece 5 dakika görüşmesine izin verildi.

Gerçeklerden yana olan, haber alma ve verme hakkına sahip çıkan arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Gözaltına alınması, yargılanması gereken gazeteciler değil yasa, hak, hukuk tanımayan kamu görevlileridir.