Sidebar

29
Pz, Mar

 Anayasa Mahkemesi bir süre önce basın çalışanlarının fazla mesailerinin ödenmesine ilişkin işverenin çıkarını gözeten bir karar verdi. AYM'ye göre gazetecilerin gecikmiş fazla mesai ücretlerini yüzde 5 faiz ile alması Anayasa'ya aykırıymış.

Sanırsın AYM, hesaplanan bu alacakların yüzde 90'ının hakimler tarafından 'haksız zenginleşmeye yol açacağı' düşüncesi ile kesildiğinden habersiz. Sanırsın, AYM 4 ayda sonuçlanması gereken işe iade davalarının bir yıl sürdüğünden habersiz. Grevdeki işçilerin işten çıkartılamayacağını düzenleyen yasayı basın patronlarının tanımadığından habersiz. Tek derdi ne? Yüksek faiz işvereni zora sokarmış, peki işçiler aylarca ücret alamazken işverenin hayat standartlarında en ufak bir azalma var mı? Yok.

Demirören Grubu'ndan işten çıkartılan 43 kişi, 3 haftadır ne kadar tazminat alacaklarını öğrenmek için bekliyorlar. Yanlış değil, tazminatlarını almak için değil, ne kadar alacaklarını öğrenmek için bekliyorlar. Demirören işten çıkardıklarına, "Siz hesaplayın getirin, bir bakayım" diyecek kadar pervasız. Peki kimden alıyor bu cesareti?

Çalışanların alacaklarına göz koyan AYM yargıçları biliyor musunuz Demirören'in bu cesareti nereden aldığını?

AYM'ye başvuru yapan Bakırköy 13. İş Mahkemesi, başvuru metninde "Milli Birlik Komitesi'nin bu düzenlemeleri, gazetecilerin haklarını korumak, güvence altına almak için getirmediği bir gerçektir. Bu düzenlemelerin yapılmasının en önemli amacının, halkın en önemli bilgilendirme kaynağı olan gazetecilerin, kendilerini halka iyi göstermeleri ve eleştirmemeleri için olduğu ortadadır." diyor. Yani gazetecilerin bu hak karşılığında darbeye meşruiyet kazandırdığı iddiasında.

13. İş Mahkemesi gazeteciler için 'parayı veren düdüğü çalar" diyor. Peki soralım o zaman siz bu düdüğü neden çaldınız?

Bugün işten çıkartılan arkadaşlarımız, kirasını nasıl ödeyeceğini, sağlık masraflarını nasıl karşılayacağını, çocuğunu nasıl okutacağını düşünmek zorunda kalıyorsa, bilin ki sizin eseriniz.