Sidebar

04
Sal, Ağu

Türkiye'de günlük olarak yayınlanan ve hükümete muhalif bir yayın politikası izleyen Yeniçağ gazetesi yazarları Batuhan Çolak ve Murat Ağırel siber saldırıya uğradı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Libya'da birkaç askerimiz şehit oldu" şeklindeki açıklamasının ardından Yeniçağ gazetesinde, Libya'da Türkiye bandıralı bir gemiye General Halter güçleri tarafından düzenlenen saldırıda öldürülen bir albayın kamuoyuna duyurulmadan toprağa verildiği haberi yer aldı. Batuhan Çolak imzalı haber kısa sürede birçok internet sitesinde de yer aldı. Ancak tepkiler nedeniyle Yeniçağ gazetesi haberi internet sitesinden kaldırma kararı aldı.

Aynı gün içerisinde haberi yazan Batuhan Çolak ve twitter üzerinden paylaşan Murat Ağırel'in twitter ve gmail hesapları ele geçirildi. Gazeteciler yaşadıklarını, "Gmail ve twitter hesaplarımın yanımda telefon olmadan başka bir bilgisayar ve IP'den açılması teknik olarak mümkün değil. Ama bir şekilde hesaplarımıza girilmiş ve ele geçirilmiştir.Hesaplara girildikten sonra bugüne kadar google servisleri ile ilgili yaptıkları tüm hareketler arşivlenmiş ve indirilmiştir.Twitter'da Libya şehitleri ile ilgili yapmış oldukları paylaşımlar silinmiştir. Aynı olay yazarımız Murat Ağırel'in de başına geldi. Turkcell ve Vodafone şebekelerinden gelen SMS'ler  telefonlarına gelmeden başka merkezlere nasıl gitmiştir? Bu bir kişinin yapabileceği sıradan bir hırsızlık olayı değildir. Türkiye'nin güvenliğini sağlamakla yükümlü olan kurumlarımızın, gazetecilerin sosyal medya hesaplarıyla uğraşmaları kabul edilemez. Yapılan operasyon, kamuoyunun bilgi alma hakkına yapılan büyük bir saldırıdır." diye anlattı.

Telefonlarına 2G sisteme dönme onayı için SMS geldiğini söyleyen her iki gazeteci de, herhangi bir işlem yapmamalarına karşılık, şebekelerinin 'G'ye taşındığını ve ardından hesaplarının ele geçirildiğini ifade etti.

Olayı değerlendiren bilişim uzmanları ise "Murat Ağırel olaya dair e-operasyon başlıklı yazısında 'hattının 4.5G'den 2G'ye indirimi talebi' yapılan bir SMS gördüğünü, daha sonra da hiçbir şey yapmadan, onay SMS'i geldiğini söylüyor.Yani olayın 2 safhası varmış gibi gözüküyor. Birinci safhasında her 2 gazetecinin telefonundanmışçasına SMS gönderildiği anlaşılıyor. Bu SMS ile hatları SS7 açığının olduğu 2G'ye indirilmiş. Ondan sonra da telefonlara müdahale edilmiş." diyerek değerlendirdi.

Yeniçağ yazarlarına yönelik e-operasyon ile ortaya çıkan durum, özellikle tüm gazeteciler için endişe vericidir. Bu tür elektronik müdahaleler ile geçmişte gazetecilerin bilgisayarlarına yapılan müdahalelerin ve açılan davaların tanığıyız.

Tüm gazeteci dostlarımızı, elektronik cihazlarını kontrollü bir şekilde kullanmaya çağırıyoruz. Gazetecilere yönelik bu siber saldırıyı yapanlar bir an önce tespit edilmeli ve cezalandırılmalıdır.

Gazetecilere yönelik bu saldırı, halkın haber alma hakkına yönelik bir saldırıdır. Bu saldırı, sadece gerçekleri yazma mücadelesi veren gazetecilere değil, onların haber ve bilgi kaynaklarına yönelik bir tehdit de içermektedir. Bu tür saldırılar cezasız kaldıkça sorumlusu siyasi iktidar olacaktır.

 

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Bu ülkede gazetecilerin gerçekten bayram kutlayacağı günlerin gelmesi için mücadelemiz de sürüyor. O günlerin çok u… https://t.co/m8KVRv3SAY
Perşembe, 23 Temmuz 2020 09:06
DİSK Basın-İş RT @diskinsesi: @ArzuCerkezoglu adlı kişinin yayınını izle: Unutulmaz önderimiz KemalTürkler'i, katledilişinin 40. yılında mezarı başında…
Çarşamba, 22 Temmuz 2020 08:11