Sidebar

21
Pz, Tem


Gazetecilere Özgürlük Platformu, Cumhuriyet gazetesi önünde yaptığı açıklama ile Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasını kınadı. Açıklamada;

"Türkiye basın tarihine dün kara bir leke daha sürüldü.

İki gazeteci yaptıkları haber nedeniyle tutuklandı. Artık haber yapmakta suç sayıldı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül MİT TIR’ları ile ilgili yaptıkları haber nedeniyle tutuklanarak Silivri Cezaevine gönderildi.

Türkiye’de dün Can Dündar ve Erdem Gül değil gazetecilik tutuklandı. Basın özgürlüğü tutuklandı. Halkın haber alma özgürlüğü tutuklandı. Gerçekler tutuklandı.

MİT TIR’ları ile ilgili haber çıktığı zaman  -Onun yanına kalmayacak, bedelini ödeyecek- diye tehditler savuran Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yargısı dün gereğini yaptı. Haberin üzerinden 4 aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen aynı gün içerisinde ifadeye çağırılıp tutuklandılar. Yargının bağımsız olmadığını dün bir kez daha hem suçlayıcı sorularıyla hemde tutuklama kararı ile bir kez daha gösterdiler.

Türkiye’de artık yeni bir dönem başladı. Basın özgürlüğünün olmadığı ülkemizde artık haber yapmakta suç oldu. Bu karar ile gazetecilere ya Tayyip Erdoğan’ın istediği gibi haber yapacaksınız yada tutuklanmayı göze alacaksınız mesajı verildi.

Gazetecilik tarihimiz hep böyle baskıları gördü. Ama yılmadık, doğruları yazmaya, gerçekleri halka aktarmaya devam ettik.

Yine gazetecilik yapacağız yine gerçekleri halka aktaracağız. Yıldıramayacaksınız.

Bizler basın meslek örgütleri olarak bundan sonra haber hakkı ve basın özgürlüğü için daha fazla mücadele edeceğiz.

Can Dündar ve Erdem Gül özgürlüklerine kavuşana kadar sesimizi daha gür çıkartacağız."

 

denildi