Sidebar

22
Prş, Ağu

 

Basın ve ifade özgürlüğünün her geçen gün gerilediğini, tutuklanan gazeteciler, art arda açılan davalar nedeniyle neredeyse her gün dile getiriyoruz.

Geçtiğimiz hafta yaşanan askeri darbe girişiminin ardından yaptığımız açıklamada DİSK Basın-İş olarak askeri darbelere de, olağanüstü hallere de, otoriterleşmeye de karşı olduğumuzu duyurmuştuk.

Ancak iktidar daha olağanüstü hal kararı alınmadan yine basın üzerinde baskı uyguladı. RTÜK bir kalemde çok sayıda televizyon kanalını kapattı. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü keyfi olarak çok sayıda gazetecinin sarı basın kartını iptal ettiğini, daha da edeceğini duyurdu. Leman dergisine daha matbaadayken el konuldu. Çok sayıda gazeteci hakkında gözaltı kararı olduğu iktidara yakın basın organları tarafından yazılıyor.

Tüm bu hengame içinde Jinha editörü Zehra Doğan Mardin’de tutuklandı. Doğan’a daha önce tutuklanan ya da hakkında dava açılan birçok gazeteciye olduğu gibi sosyal medya paylaşımları nedeniyle örgüt üyeliği ve propagandası suçlaması yöneltiliyor.

Resmi Gazete’de yayınlanan Olağanüstü Hal Kararnamesi 12 Eylül günlerini hatırlatıyor. Bu karnameyle basın ve ifade özgürlüğünün daha da gerileyeceği, daha çok gazetecinin tutuklanacağı endişesi yaşıyoruz.

DİSK Basın-İş olarak tekrarlıyoruz:

Zehra Doğan ve tutuklu tüm gazeteciler derhal serbest bırakılsın.

Olağanüstü Hal Kararnamesi geri çekilsin, basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılsın.

Ne darbe, ne OHAL!

Demokrasi, barış, emek ve insan haklarına saygı duyulan bir hayat istiyoruz.