Sidebar

22
Prş, Ağu

İsrail, dün salıverilmesi gereken Filistinli gazeteci Ömer Nazzal’ın idari tutukluluğunu üç ay daha uzattı. Bilindiği gibi Ömer Nazzal, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nun Nisan ayında Bosna’da düzenlenen konferansına katılmak için uçağa binmek üzereyken, Batı Şeria ve Ürdün sınırında gözaltına alınmıştı.

İsrail mahkemeleri, o dönemde Nazzal hakkında dört aylık idari tutukluluk kararı almıştı. Karar bir çok kez olduğu gibi herhangi bir suçlama ya da delile dayanmıyordu. Nitekim, şu günlerde İsrail hapishanelerinde yüzü aşkın esir idari tutukluluğa karşı açlık grevinde. Bunlardan Bilal Kayed grevin 70. gününde.

54 yaşındaki Ömer Nazzal’ın, Ramallah’ta, bir süre önce kapatılmış olan Falestin el-Yum adlı televizyon kanalının yönetcisi olduğu iddia ediliyordu. Ancak Nazzal, tutuklanmasından aylar önce bu kanaldaki görevinden ayrılmıştı.

İdari tutukluluğu dün biten ve salıverilmesi beklenen Nazzal için üç ay daha idari tutukluluk kararı çıktı.

Biz Türkiyeli gazeteciler olarak Nazzal’ın yaşadıklarını çok iyi anlayabiliyoruz. Ülkemizde gazetecilik faaliyeti nedeniyle hapiste olan herkes için istediğimiz gibi Nazzal için de özgürlük istiyoruz