Sidebar

22
Prş, Ağu

Resmi Gazete'de 29 Ekim günü yayımlanan 675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile iktidar adeta yeni bir  darbe gerçekleştirdi. Rektörlük seçimlerinin kaldırıldığı, 10 bin 158 kamu görevlisinin meslekten ihraç edildiği KHK'lar ile aralarında Dicle Haber Ajansı, Yüksekova Haber, Jinha ve Evrensel Kültür Dergisi'nin bulunduğu 15 basın kuruluşu da kapatıldı.

İktidar OHAL'e dayanarak vargücüyle muhalefetin sesini kısmaya çalışıyor. Davalar, tutuklamalar, soruşturmalarla boğamadığı sesleri yayın durdurma, sansür ve kapatma uygulamalarıyla yok edebileceğine inanıyor. İlk kapatma kararından beri söylüyoruz bu kararlar iktidar odaklarının içine düştükleri aczin bir göstergesi olarak okunmalıdır. Her türlü sansür ve yayın yasaklama girişimi, sesi kısılmak istenenlerin kendilerini duyuracakları, var edecekleri ilk eylemle faydasz bir çabaya dönüşecektir. Haklılığımız, tarihsel mücadele birikimimiz ve aydınlık fikirlerimizle şekillenen yaratıcılığımız sayesinde bizler bir yolunu bulup halkın haber alma hakkını gerçek kılmaya devam edeceğiz. En temel insan hak ve hürriyeti normlarıyla bağdaşmayan bu otoriter KHK'larınız bizim için yok hükmündedir.

Kapatılan basın kuruluşlarındaki meslektaşlarımızla dayanışmayı güçlendirecek, sesi kısılan, renkleri soldurulmak istenen okurlarla, izleyicilerle, dinleyicilerle yani halkla beraber haber alma mücadelesini sürdüreceğiz.