Sidebar

03
Cu, Nis

DİSK Basın İş, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde eylemdeydi. Sabah saatlerinde adliye önünde buluşan gazeteciler, “Gazetecilere özgürlük” yazılı bir pankart açtı.

DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren’in “Bu kadar gazeteci tutuklu iken, bu kadar baskı var iken, Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlayamıyoruz” sözleriyle başlattığı eylemde gazeteciler “Özgür basın susturulamaz”, “Susma haykır, özgür basın haktır” sloganlarını attı.

Sendika adına basın açıklamasını Ceyda Karan okudu. “Bugün Dünya Basın Özgürlüğü Günü. Ülkemizde birçok kişi için günden güne yabancılaşan ve bir o kadar da özlem duyulan​ bir günü ifade ediyor. Ya da her yıl dünyada basın özgürlüğü konusunda kaç sıra daha gerilediğimize ilişkin açıklamaları akla getiriyor” diyen Karan, basın özgürlüğünün demokrasi için, insan haklarının tanındığı bir düzen için ön koşul olduğunu vurguladı.

Sözde insan hakkı dahi yok

Tutuklu gazetecilerle, yargılanan gazetecilerle, kalemi makinesi elinden alınan gazetecilerle Türkiye’de yaşayan her yurttaşın da söz hakkının kısıtlandığını söyleyen Karan şöyle konuştu:

“Bu ülkede ‘kahrolsun insan hakları’ pankartı taşıyanlara da tanıklık ettik, ‘sözde insan hakları savunucuları’ diyenlere de. Geldiğimiz noktada ‘sözde insan hakkı’ dahi yok, OHAL var, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ise askıda.”

“​Biliyoruz bir gün bu topraklarda güzel günler yaşanacak, umudu her zaman diri tutacağız, filizleri yeşil tutmak için gayret edeceğiz.”

Gazetecilik örgütleri statükolara değil özgürlüklere sahip çıkmalı

“Bir sözümüz de meslektaşlarımıza ve meslek örgütlerine, gazetecilik savcılara değil, tarihe tanıklık etmektir. Gazeteci kamuyu ilgilendiren konuları haberlerinde anlatır. Meslek örgütleri ise baskıların bu denli arttığı bir dönemde en az iktidar kadar cüretkar olmalı, statükolara değil özgürlüklere sahip çıkmalıdır.”

“Biz bu anlayışla hapishanelerdeki meslektaşlarımıza yönelik tecrit uygulamalarını kabul edilemez bulduğumuzu, hepsinin bir an önce serbest bırakılmasını istediğimizi bir kez daha yineliyoruz. Basın kuruluşlarının kapatılmadığı, gazetecilerin baskıya maruz kalmadığı bir ülke için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.”