Sidebar

03
Cu, Nis

Bugün cumhuriyet.com.tr Yayın Yönetmeni, üyemiz Oğuz Güven, sabah saatlerinde evine gelen polisler tarafından gözaltına alındı. Elbette şaşırmadık, özel olarak Cumhuriyet gazetesine yönelik yaşananların yakından tanığıyız. 

Son olarak internet sitesinde kısa bir süre yayında kalan bir haber başlığı üzerinden başlatılan kampanyanın asıl amacı itibarsızlaştırma operasyonudur. Kampanyanın tetikçiliğini yapanlar efendilerinin önüne yeni bir kurban atma derdindeler. Ne de olsa kimseyi bulamadıklarında birbirlerini sunağa itmeye çalışıyorlar. Onlara sözümüz yok, çünkü anlayacaklarını düşünmüyoruz.

Ancak hala gazetecilik yaptığını düşünenlere bir çift lafımız var. Ne zamandan beri gazetecilerin işten atılması için yöneticilere talepte bulunmaya başladık? Hele ki sık sık gazetecilik ve etik üzerine konuşanlar bir daha arkadaşlarının yüzüne nasıl bakacak? Eğer eski eskide kaldı, yeni yolumuza bakalım diyorlarsa eve beraber yürüyebilirler o yolda. 

Tetikçiler, hakim, savcı ve polisliğe kalkışanlar, madem öyle bırakın elinizden kalemi, giyin üniformalarınızı ve gerçek işinizi yapın. Gazeteci kimliğini kullanarak bu mesleği kirletmeyin.

Arkadaşımız Oğuz Güven'in bir an önce serbest bırakılmasını ve keyfi baskılara son verilmesini istiyoruz