Sidebar

20
Prş, Şub

Fransız gazeteci Mathias Depardon yaklaşık bir ay önce haber yapmak üzere fotoğraf çekerken gözaltına alındı. O günden bu yana sınır dışı edileceği açıklanan Depardon tek kişilik hücrede tutuluyor. Yaşadıklarını protesto etmek için başlattığı açlık grevini Fransa Büyükelçiliği görevlileri ile görüşmesine izin verilmesinin ardından 27 Mayıs tarihinde sona erdirdi.
 
Son dönemde Türkiye'de görev yapan yabancı habercilerin de basına yönelik baskılardan payına düşeni aldığına tanık oluyoruz. Türkiye'de medya sahiplik yapısını değiştirerek, baskı uygulayarak medyayı sadece kendi politikalarına rıza üretmek için kullanan iktidar uluslararası medyadan rahatsız. Uluslararası medya temsilcilerinin çalışma izinleri iptal edilerek, sınırdışı edilerek, ajanlıkla suçlanarak ve hatta tutuklanarak Türkiye'de habere ulaşmaları engellenmektedir. 
 
Habere ulaşmak evrensel bir haktır. Kimse uluslararası medya temsilcilerini kriminalize ederek bu hakkı kısıtlayamaz. Bir an önce Fransız gazeteci Mathias Depardon, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Güzüpek, Kürtçe editörü Mehmet Ali Ertaş başta olmak üzere gözaltına tutulan ve hapsedilen gazetecilerin özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz.