Sidebar

22
Pzt, Eki

Gazeteci Melis Alphan, Türkiye’deki ensest sorunu ile ilgili olarak Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun 2014’te yayımladığı Türkiye Ensest Atlası Projesi’nde yer alan bulguları paylaşarak Türkiye’deki ensest oranının yüzde 40’ı bulduğunu yazdı.


Alphan, büyük ilgi gören yazı nedeniyle, “Türk Milletine hakaret ettiği” iddiasıyla TCK 301’den yargıya taşınmakla tehdit edildi, sosyal medyada hakaretlere maruz kaldı. Hatta kimi hukukçular da sosyal medya yorumlarıyla devreye girerek Alphan'ı hedef aldı.


Biliyoruz ki gazetecileri hedef alan tehditler ve siber zorbalık, iktidarın hakikati dile getiren gazetecileri hedef gösteren tutumundan beslenmektedir. TCK 301 de bir yasa maddesi olmaktan çok gazetecilere, basın ve ifade özgürlüğüne karşı bir tehdit aracıdır.


Bilimsel bir araştırmanın sonuçlarının TCK 301’e bağlanabildiği, gazetecilerin tehdit edilebildiği bir ortam, halkın haber alma hakkının da gaspıdır.


Melis Alphan’ı hedef alan saldırıları kınıyor, hakikatin ve hakikati dile getiren gazetecilerin yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.

 

DİSK Basın İş