Sidebar

10
Pzt, Ağu

IŞİD’in Ortadoğu’daki kadın düşmanı eylemlerine karşı DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu bir açıklama yaptı. Açıklamada “Kadın işçilerin yüreği, Filistinli, Rojavalı, Şengalli kadınlarla! Gün, kadınlar üzerine oynanan kirli oyunlara son verecek olan kadın dayanışmasını yükseltme günüdür” denildi. Açıklamanın tam metni şöyle:

 

IŞİD isimli kanlı çetenin Ortadoğu halklarına yönelik saldırıları yaygınlaşıp şiddetlenirken, tüm savaşlarda olduğu gibi en büyük bedeli yine kadınlar ödüyor. Başta Rojova olmak üzere Suriye’de kanlı eylemlere imza atan IŞİD çetesi, Irak’ta Ezidilerin yoğun olarak yaşadığı Şengal’i ele geçirince de ilk hedefi kadınlar oldu

Nitekim soykırımdan kaçarak Silopi’ye ulaşabilen Ezidiler, DİSK-KESK-TMMOB ve TTB heyetinin kendilerini ziyareti sırasında IŞİD’in 500 kadını köle yapmak ve satmak amacıyla kaçırdığını ifade etmiştir. İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede DİSK ve KESK yöneticileri olarak ziyaret ettiğimiz Ezidi Milletvekili Viyan Dahil de benzer biçimde bu tehdidin altını çizmiştir.

Çocukların çete reisleri ile “evlendirildiği” tören görüntülerini basına servis etmekten çekinmeyen, çocuklara tecavüzü propaganda malzemesi olarak kullanabilen IŞİD’in Şengal’den kaçırdıkları arasında yine çok sayıda çocuk olduğu dile getirilmiştir. Bu kadın ve çocukların satıldığına yönelik haberler de basında yer almaya başlamıştır.

Ortadoğu’da ırkçılığın ve mezhepçiliğin, kadın düşmanlığı ile elele ilerlemesi tesadüf değildir. Irkçılık, mezhepçilik ve kadın düşmanlığı birbirini besleyen ve birbirinden beslenen ideolojilerdir.  Nitekim Türkiye’de de siyasal iktidarın halkı ayrıştırdığı, farklılıkları çatışma konusu haline getirdiği, mezhepçi bir iç ve dış politikaya yöneldiği bir dönemde kadına yönelik saldırılar ve kadın cinayetlerinin artması da rastlantı değildir.

Yaşadığımız bölgede amaçlarına ulaşabilmek için ırk/mezhep temelli çatışmaları kışkırtanlar, kadınların yaşadıkları acıların başlıca sorumlularıdır.

Şiddeti farklı biçimlerde de olsa her gün yaşayan, emeği değersizleştirilmek istenen, neredeyse kölece çalıştırılmak istenen Türkiyeli kadın işçilerin yüreği, Ortadoğu’da direnen Filistinli, Rojovalı, Şengalli, kadınlarla atmaktadır.

Ortadoğu’daki savaşların acısını en ağır biçimde yaşayan, İsrail terörüne ve IŞİD terörüne karşı direnen tüm kızkardeşlerimizin acısı acımız, mücadelesi mücadelemizdir.

Gün, kadınlar üzerinde oynanan kirli oyunlara son verecek olan kadın dayanışmasını yükseltme günüdür.

(Kaynak: sendika.org)

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Gazeteci Ferhat Tepe, Özgür Gündem Gazetesi'nin Bitlis muhabiriydi. Bitlis şehir merkezinde bulunan evinden 28 Temm… https://t.co/t5lv4UWeMl
Cumartesi, 08 Ağustos 2020 11:45
DİSK Basın-İş COVID-19 sadece sağlığı değil tüm yaşamı etkiliyor. Basın, yayınevi, matbaa çalışanları, yazılımcılar, çalıştığınız… https://t.co/lr1YFKSI6V
Cuma, 07 Ağustos 2020 18:59
DİSK Basın-İş Net Haber Ajansı muhabiri Necdet Özsaygın'ın açlık grevindeki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal için ya… https://t.co/CrMNp5W22O
Cuma, 07 Ağustos 2020 06:03