Sidebar

09
Pz, Ağu

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda olacaklarını  açıklayan 1 Mayıs 2014 Komitesi, 1 Mayıs kutlamalarında katledilenler için Kazancı Yokuşu’nda anma töreni düzenledi

 

1 Mayıs 2014 Komitesi, 1977, 1989, 1996 yıllarında 1 Mayıs kutlamalarında katledilenleri anma programı doğrultusunda ilk olarak 77 1 Mayıs’ın yaşamlarını yitirenleri Kazancı Yokuşu’nda andı.

Anmada DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TBB Merkez Konsey üyesi Osman Öztürk, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay, HDK Merkez Yöneticisi Ender İmrek’ de aralarında olduğu çok sayıda kurum ve kişi vardı.

AKM binası önünde bir araya gelenler buradan Kazancı Yokuşunun başındaki 1 Mayıs1977′de yaşamını yitirenler için yapılan anıta yürüdü. Gezi parkı merdivenleri, metro çıkışı ve Taksim Anıtı polis tarafından kapatıldı.

Emekçiler ellerinde taşıdıkları kırmızı karanfillerle Kürtçe ve Türkçe “Yaşasın 1 Mayıs”, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız”, “Taksim 1 Mayıs alanıdır” sloganları eşliğinde Kazancı Yokuşu’na geldi. Burada 1 Mayıs’ta yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunmasının ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu kısa bir konuşma yaptı.

“Selam olsun 1977′de yitirdiğimiz işçi kardeşlerimize, selam olsun 1 Mayıs’ın yasaklı olduğu yıllarda şehit olanlara, selam olsun Haziran isyanında halkların özgürlüğü için bedenini ortaya koyanlara” diyerek konuşmasına başlayan Arzu Çerkezoğlu, “”Taksim’e sahip çıkmak, geleceğine sahip çıkmaktır. İşçi sınıfı bu meydanı yasaklı olduğu dönemde aldı, tekrar alacak” dedi. Taksim’den ümidi kesmek yaşam ve emekten ümidi kesmek anlamına geldiğini ifade eden Çerkezoğlu herkesi 1 Mayıs’ta, Taksim’e çağırdı.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de 2009 yılında AKP’nin “demokrasicilik” oynamak suretiyle Taksim’i 1 Mayıs kutlamalarına kendi açmış gibi gösterdiğini belirterek, ama alanın ezilenlerin, işçi sınıfı, devrimci ve sosyalistlerin mücadelesiyle açıldığını ifade etti.

TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Osman Öztürk, AKP Hükümeti’nin Taksim ve 1 Mayıs paranoyasına kapıldığını ifade ederken, “Biz paranoyaya rağmen 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız” dedi. TMMOB İKK Sözcüsü Süleyman Solmaz ise “Geleceği, adaleti, özgürlüğü temsil etmek için Taksim Meydanı’nda olacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından emekçiler, 1977 yılında 37 emekçinin yaşamını yitirdiği Kazancı Yokuşu’na inerek ellerinde taşıdıkları kırmızı karanfilleri bıraktı.

Kazancı Yokuş’un da ki anmanın ardından İstiklal caddesinde bildiri dağıtarak Şişhaneye yürüyen emekçiler, burada katledilen Mehmet Akif Dalcı’nın vurulduğu yerde anma düzenleyerek karanfil bıraktı.

Saygı duruşu ile başlayan anmada bir konuşma yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Taksim’in 1989 yılında da yasaklı olduğunu ve o gün de Taksim Meydanı’na girmek için çok büyük mücadeleler verildiğini hatırlattı. Mehmet Akif Dalcı’nın 1989 1 Mayıs’ın eşitlik, özgürlük mücadelesinin simgesi olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, Zeytinburnu’nda gerçekleştirilen cenaze törenine tahammül edilmediğini ve gaz bombalarıyla saldırıldığını anımsattı. Çerkezoğlu, “1 Mayıs 2014 komitesi olarak Mehmet Akif Dalcı, 1977, 1996 şehitlerini anıyoruz” dedi.

Anmaya katılan Grup Yorum üyeleri de kısa bir konuşma yaptı. Devletin katliamlarının son şehidinin Berkin Elvan olduğunu ifade eden Grup Yorum üyeleri, 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını söyledi. (sendika.org)

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Gazeteci Ferhat Tepe, Özgür Gündem Gazetesi'nin Bitlis muhabiriydi. Bitlis şehir merkezinde bulunan evinden 28 Temm… https://t.co/t5lv4UWeMl
Cumartesi, 08 Ağustos 2020 11:45
DİSK Basın-İş COVID-19 sadece sağlığı değil tüm yaşamı etkiliyor. Basın, yayınevi, matbaa çalışanları, yazılımcılar, çalıştığınız… https://t.co/lr1YFKSI6V
Cuma, 07 Ağustos 2020 18:59
DİSK Basın-İş Net Haber Ajansı muhabiri Necdet Özsaygın'ın açlık grevindeki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal için ya… https://t.co/CrMNp5W22O
Cuma, 07 Ağustos 2020 06:03