Sidebar

23
Cu, Ağu

Son on gün içerisinde arka arkaya 5 gazeteci saldırıya uğradı. Ergin Çevik ve İdris Özyol Antalya'da, Sabahattin Önkibar Ankara'da, Hakan Denizli Adana'da, Yavuz Selim Demirağ ise İstanbul'da saldırıya uğradı.

Peş peşe gelen saldırılar şüphesiz ki bir rastlantı değil. Bu topraklardaki ceberrut devlet anlayışının, 'Benim istemediğimi yazamazsın' anlayışının topluma yansıması, cezasızlığı doğal sonucu. Siz devlet olarak tahammül edemediğiniz her gazeteciyi hapishaneye gönderirseniz, sizin gibi düşünenler de sokakta gazeteci 'avı'na çıkar. Belki birileri gözaltına alınacak ardından serbest bırakılacak, göstermelik olarak birileri 'ceza'landırılacak. Ama asıl cezalı olması gereken düşünce iktidara hakim olduğu sürece bu faşist saldırıların arkası gelecek.

Hala anlayamadınız, bu güne kadar dövdünüz, hapsettiniz, onlarca yıl hapis cezası ile tehdit ettiniz hatta öldürdünüz. Ama olmadı, başaramadınız, başaramayacaksınız. Bu topraklarda sizin devşirme gazetecilerinizin karşısında her zaman gerçekleri yazma konusunda zalimlerden daha cüretkar gazeteciler ortaya çıktı. Çıkmaya da devam ediyor.

Sanmayın ki bu günler hep böyle geçip gidecek. Bir gün sizler de bunların hesabını vereceksiniz. 
 
 

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutuklu olan gazeteci Ayşe Düzkan'ın başvurusunu değerlendiren Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulu Düzkan'ın açık cezaevine sevkinin yapılmasını kararlaştırdı

Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yönetmenliği kampanyasına katıldığı için 1 yıl 6 ay hapis cezası verilen gazeteci Ayşe Düzkan için Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığının daha önce tersi yönde vermiş olduğu kararı kaldırarak, Düzkan'ın açık cezaevine sevkinin yapılmasını kararlaştırdı. 

 

 

İsveç Yazarlar Birliği Başkanı, İsveç Pen Başkanı ve İsveç Yayıncılar Birliği Başkanı'ndan Adalet Bakanı'na gazeteci Ayşe Düzkan için mektup:

 

İsveç Yazarlar Birliği Başkanı, İsveç Pen Başkanı ve İsveç Yayıncılar Birliği Başkanları, gazeteci Ayşe Düzkan için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e mektup gönderdi. Mektupta 'Ayşe Düzkan’ın düzmece suçlamalarla aldığı bu cezanın, kendisinin temel ifade özgürlüğü haklarını ağır şekilde ihlal ettiğine derinden inanmaktayız.' denilerek düşünce ve ifade özgürlüğü haklarını kullandıkları için tutuklanan herkesin serbest bırakılması talep edildi. 

Adalet Bakanlığı'na gönderilen mektup şöyle;


Sayın Bakan,

Aşağıda imzasını gördüğünüz kuruluşlar olan İsveç Yazarlar Birliği, İsveç Yayıncılar Birliği ve İsveç PEN (Uluslar arası Yazarlar Birliği) olarak bizlerin, Ocak 2018’de 18 ay hapis cezasına çarptırılan ünlü yazar, gazeteci ve yayıncı Ayşe Düzkan’ın akıbeti konusunda ciddi endişelerimiz bulunmaktadır. Bizler, Ayşe Düzkan’ın düzmece suçlamalarla aldığı bu cezanın, kendisinin temel ifade özgürlüğü haklarını ağır şekilde ihlal ettiğine derinden inanmaktayız.

Türkiye’de ifade özgürlüğünün gitgide kötüleye giden durumu hepimiz için son derece endişe vericidir. Hepimiz asılsız terörizm suçlamalarıyla çok sayıda yazar ve gazetecinin hapis cezasına çaptırıldığına ciddi endişelerle şahit olmaktayız.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün, demokratik toplumun vazgeçilemez ve sorgulanamaz temelini oluşturduğuna dair sarsılmaz inancımız, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesinin 19. Maddesinde de açıkça tanınmaktadır: “Herkesin kanaat ve ifade özgürlüğüne hakkı vardır; bu hak, müdahale olmaksızın kanaat taşıma ve herhangi bir yoldan ve ülke sınırlarını gözetmeksizin bilgi ve fikirlere ulaşmaya çalışma, onları edinme ve yayma serbestliğini de kapsar.”

Türk yetkilileri, sırf yazılarının içeriği ya da sözde üyeliklerine dayanarak yazarları ve gazetecileri dava edip tutuklanmaya bir son veremeye çağırıyoruz.

Hem Ayşe Düzkan’ın hem de düşünce ve ifade özgürlüğü haklarını uyguladıkları için hapishanede olan diğerler tutukluların derhal şartsız olarak serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Saygılarımızla,

Grethe Rottböll, İsveç Yazarlar Birliği Başkanı

Jesper Bengtsson, İsveç Pen Başkanı

Eva Gedin, İsveç Yayıncılar Birliği Başkanı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK BASIN İŞ) 70. Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleşti.


TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde gerçekleşen Genel Kurul'un açılışını DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren yaptı.

Eren konuşmasında açlık grevlerindeki çocukları için eylemde olan annelere, aralarında DİSK Basın İş Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Düzkan başta olmak üzere tutuklu gazetecilere selam gönderdi.

Genel değerlendirme ve örgütlenme konularının tartışıldığı kurulda daha sonra seçime geçildi.

Genel Kurul üyelerince yapılan oylamanın sonucunda Faruk Eren DİSK Basın İş Genel Başkanı olarak; Özge Yurttaş Atsız Genel Sekreter olarak; Candan Yıldız, Ali Ergin Demirhan, Tolga Balcı, Yaşar Aynacı ve Elif Akgül DİSK Basın İş Yönetim Kurulu'na; Osman Köse, Erol Aral ve Kemal Cenk Sarıoğlu Denetim Kurulu'na; Aliye Gümüş Bekler, Nazan Özcan ve Dilek Şen Disiplin Kurulu'na seçildi.

Basılmasında hukuki merciler tarafından herhangi bir sorun bulunmadığı halde bastıkları kitap ve gazetelerden dolayı tutuklu yargılanan Gün Matbaası çalışanı 20 işçi 28 Mart 2018 tarihinde gözaltına alınmış ardından tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Tutuklanmalarının ardından 18 Eylül 2018’de görülen ilk duruşmada 8 işçi, 3 Aralık 2018’de görülen ikinci duruşmada 3 işçi tahliye edilmişti. 14 Ocak 2019’daki üçüncü duruşmada işçiler hakkında toplam 261 yıl hapis cezası istendi. Davanın dördüncü duruşması ise 11 Şubat’ta Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda görülmüş 4 işçi daha tahliye olmuştu.


Davanın 5’nci ve son duruşması İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Silivri Cezaevi karşısında bulunan duruşma salonunda görülen duruşmada, tutuklu olan Gün Matbaacılık’ın İmtiyaz Sahibi Kasım Zengin ile çalışanlar Erdoğan Zamur, İrfan Karaca, Mahmut Abay ve tutuksuz sanıklar Kazım Genç, Mehmet Emin Sürmeli, Musa Kaya, Sadettin Demirtaş, Necat Hızarcı, Polat Aslan, Mehmet Kadir Özkaya, Mürsel Demir, Özgür Bozkurt, Cumali Öz, Süleyman Güneş, Kemal Daşdöğen, Derviş Arvas, Mahmut Özkan ile birlikte müdafiler hazır bulundu. Tutuksuz yargılanan Cemal Tunç ve Uğur Selman Kelekçiler rahatsızlıklarından dolayı duruşmaya katılmadı.


Yapılan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Gün Matbaacılık’ın İmtiyaz Sahibi Kasım Zengin ile çalışanlar Erdoğan Zamur, İrfan Karaca, Mahmut Abay ve İhsan Silmiş’e “örgüte üye olmak” iddiasıyla 7 buçuk yıl ceza vererek tahliye etti. İhsan Sinmiş’e “örgüte üye olmak” iddiasının yanı sıra ruhsatsız silah bulundurma gerekçesiyle 1 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Tutuksuz yargılanan Musa Kaya, Mehmet Emin Sümeli’ye ise “örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Geri kalanlar hakkında ise mahkeme beraat kararı verdi. Tutukluların tahliyesiyle dosyada tutuklu kişi kalmadı.

Diğer Makaleler...