Sidebar

26
Sal, May

3 Mayıs Dünya Basın ÖzgürlüğüGünü'nde Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan kampanyaya destek veren DİSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren, yönetim kurulu üyesi Ayşe Düzkan ile gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ifade verdi. Savcılık tarafından hakkında soruşturma başlatılan gazetecilerin sayısı ise 12'ye yükseldi.

 

Dayanışma amcıyla gazetede Genel Yayın Yönetmenliği yapan beş kişiye açılan soruşturma uyarınca, İSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren, yönetim kurulu üyesi Ayşe Düzkan ile gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, İstanbul Adliyesi'nde ifade verdi. Gazeteciler ifade vermek üzere adliyeye gittiklerinde, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TGS Başkanı Uğur güç, TGC Temsilcisi Sibel Güneş'de destek vermek amacıyla yanlarındaydı.

İfade öncesi adliye önünde haklarında soruşturma açılan gazeteciler adına Faruk Eren konuştu. Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma gösterdikleri için haklarında soruşturma açıldığını söyleyen Eren, Özgür Gündem ile dayanıştıkları için haklarında soruşturma açılan diğer isimlerin de her hafta Pazartesi günü adliyeye ifade vermeye geleceklerini kaydetti.

Türkiye’de basın özgürlüğünün çok vahim bir duruma geldiğini vurgulayan Eren, “Gazeteciler ile dayanışma gösteren gazetecilere bile dava açılması durumun ne kadar utanç bir boyutta olduğunu gösteriyor” diyerek, gazetecilere yönelik baskılarda dayanışma göstermeye devam edeceklerini ifade etti.

Kampanyaya destek vermeleri nedeniyle Ertuğrul Mavioğlu, Faruk Eren, Ayşe Düzkan, Mustafa Sönmez, Melda Onur, Fehim Işık, Celal Başlangıç, Eşber Yağmurdereli, Ragıp Duran, Nurcan Baysal, Ömer Ağın, Ahmet Abakay hakkında soruşturma başlatıldı. Ayrıca Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya da, hakkında “Örgüt propagandası” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında adliyeye gelerek savcılığa ifade verecek.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş "Ya sermayenin en küçük ortağı olacağız ya da işçi sınıfının büyük sofrasında eşit ve özgür oturacağız."… https://t.co/dx32OBOoTU
About 8 hours ago
DİSK Basın-İş Hükümet muhalif olduğunu düşündüğü her kuruma elindeki tüm araçlarla saldırıp yaşam hakkını kısmayı hedefliyor. Bas… https://t.co/Li9jvFau3n
Cuma, 22 May 2020 13:27
DİSK Basın-İş En verimli olabileceği dönemde işsiz kaldı, bir zamanlar beraber haber kovaladığı birçok arkadaşı gibi. O işsizlik… https://t.co/K2g22X3OIS
Perşembe, 21 May 2020 10:48