Sidebar

17
Çrş, Tem

Ağustos ayı bir iş cinayeti ile başladı. Galatasaray kulübünde antremanı görüntülemeye çalışan Erkan Koyuncu, demir kapının üzerine kapanması nedeniyle sıkışarak yaşamını yitirdi. Kapıyı sadece basın emekçilerinin kullanması nedeniyle görevlilerin özensiz davrandığı ve ölüme neden oldukları ifade edildi. Kulüp yöneticileri Koyuncu’nun ölümünün ardından kapıda gerekli önlemleri almaya başladı.

 

AKP ile Gülen cemaati arasında süren savaş Ağustos ayında medyaya da yansıdı. 17 ve 25 Aralık operasyonuna katılan polis ve savcıların ardından, Radikal, Habertürk gibi gazetelerde haber yapan muhabirler de işten çıkartıldı. AKP uygulamaya koyduğu yeni akreditasyon ile muhalif gazetelerin kongresini izlemesini engelledi, Zaman gazetesinin köşke alınmayacağı açıklandı.

İşten çıkartmalar Ağustos ayında da hız kesmedi. Elliden fazla emekçi bu ay işsiz kaldı. Remzi kitabevi de iki çalışanını DİSK’e bağlı Sosyal-İş sendikasına üye olması nedeni ile işten çıkarttı.

Basına yönelik ihlaller bu kez devlet ve sermaye ile sınırlı kalmadı. Muş’un Varto ilçesinde gösteri yapan bir grup habercilerin kameralarına ve hafıza kartlarına el koydu. İLKHA muhabiri Ali Adıyaman ise Diyarbakır’da babasının evinden PKK’liler tarafından kaçırılarak beş gün süreyle alı konuldu.

2 Ağustos

Sabah Gazetesi spor muhabiri Erkan Koyuncu, Galatasaray Kulübünde haber takibi yaparken başının, giriş kapısına sıkışması sonucu öldü. Savcılık, ölümle ilgili soruşturma başlattı.

4 Ağustos

Fatih Akın'ın çektiği "The Cut" filminin Türkiye'de gösterilmesi için çalışma yapan Agos Gazetesi, ırkçı gruplar tarafından sosyal medya üzerinden tehdit edildi.

6 Ağustos

Ankara'da İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın katıldığı toplantıya Cihan Haber Ajansı muhabiri, muhabir Seyfettin Koçak ile kameraman Yalçın Kaya, bakanın danışmanı olduğunu söyleyen bir kişi tarafından alınmadı 

7 Ağustos

Bakırköy Başsavcı Vekilliğinden Bolu'ya düz savcı olarak atanan Zekeriya Öz, bir kafeteryada oturduğu sırada fotoğrafını çeken gazeteci Kasım Şahin'e "Neden fotoğrafımı çekiyorsun. Fotoğrafımı çekemezsin kardeşim" diyerek bağırdı.

8 Ağustos

Başbakan Erdoğan'ın Muğla'da Doğan Grubu’nu hedef alan sözlerinin ardından Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu işten çıkartıldı. Hürriyet'te Big Para'nın başında bulunan Fercan Yalınkılıç ise istifa etti. 

Dışişleri Bakanlığı’nda Suriye’ye yönelik planların tartışıldığı toplantıya ait ses kaydını “Süleyman Şah Bombası” başlığıyla duyuran Cumhuriyet'e “gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasıyla dava açıldı.

9 Ağustos

İŞİD çetesinin Mahmur kampına yönelik saldırısını takip eden gazeteci Deniz Fırat bulunduğu yere havan topu düşmesi sonucu yaşamını yitirdi

Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu haber takibi için gittiği Çağlayan Adliyesi'nde "Terörle mücadele edenleri hedef göstermek", "basın yoluyla hakaret" ve "hakaret" suçları nedeniyle gözaltına alındı. Baransu bir gece gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

10 Ağustos

Evrensel ve Hayat TV muhabiri Tolga Alp Turgut Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürüttüğü Haliç Kongre Merkezi’ne alınmadı.

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasının ardından bir grup Samanyolu tv binasına Erdoğan'ın resmini asmaya çalıştı.

12 Ağustos

Doğuş Grubu'nun en kapsamlı ekonomi kanalı olan CNBC-e Ankara Bürosu'nun kapandığı öğrenildi. Tasarruf önlemleri çerçevesinde alınan karar doğrultusunda, kanalın Ankara Ekonomi Müdürü Zerin Elçi ile kurumsal iletişim temsilcisi Ergun Aksoy'un işine son verildi

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Yeşilova köyünün Irak sınırında IŞİD üyelerinin toplu olarak geçiş yapacağı bilgisi üzerine haber takibi yapan İhlas Haber Ajansı muhabiri Ayhan Dinç açılan ateş sonucu kolundan vuruldu. Ateş açanların kimliği belirlenemedi.

Batman'da, 2009 tarihinde "KCK" adı altında yapılan operasyonlarda Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında "Örgüt üyeliği" iddiası ile dava açılan Gazeteci ve Özgür Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hayrettin Çelik'e verilen 9 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

13 Ağustos

 Hulki Cevizoğlu'nun, Yurt gazetesi ve Kanal Sokak'taki görevine son verildi. 

SKY 360 kanalının spor servisi çalışanları toplu olarak işten çıkartıldı.

CNBCE'de başta Operasyonlar Müdürü Caner Büyükuğurlu olmak üzere 15 kişi işten çıkarıldı.

CNNTürk sosyal medya editörü Mustafa Kemal Büyükkaya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ilgili paylaştığı küfür içerikli mesaj yüzünden işten çıkartıldı.

14 Ağustos

Antep'te bulunan Deli Orman köyü yakınlarında Suriyeli mültecilerin geçişlerini izleyen DİHA Muhabiri Nazım Daştan, askerler tarafından gözaltına alındı.

Yolsuzluk operasyonlar ile ilgili birçok habere imza atan Radikal gazetesi muhabiri Fatih Yağmur işten çıkartıldı.

 

15 Ağustos

Hürriyet gazetesi yazarı Yılmaz Özdil'in Başbakan Erdoğan'ı eleştiren bir yazısının yayımlanmadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet ve Aydınlık gazetesi hakkında, gizli bilgileri yayınladıkları ve casusluk yaptıkları gerekçesiyle dava açıldı.

Habertürk TV'de editörlük yapan Vildan Ay, Muhsin Gül, İclal Turan ve Serdar Akdoğar görevlerinden istifa etti.

Milliyet gazetesine ait finans ve enerji portalını yöneten Ufuk Şanlı işten çıkartıldı. AKP'ye yakın siteler tarafından "paralel örgüt militanı" şeklinde hedef gösterilen Şanlı, işten çıkartılması ile ilgili Twitter'da "Yaşasın ileri demokratik Türkiye" mesajını paylaştı.

18 Ağustos

Yaklaşık 5 ay önce DHA'dan Habertürk TV'ye transfer edilen deneyimli muhabir Dilhun Gençdal işten çıkartıldı.

19 Ağustos

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, Mahsum Korkmaz’ın heykelinin kaldırılmasına karşı için yapılan ve 1 kişinin ölümü ve çok sayıda kişinin yaralandığı operasyonu görüntülemek için bölgede olan gazeteciler askerlerin açtığı yoğun ateş nedeniyle bir süre mahsur kaldı.

Ciner Holding bünyesinde çıkan Habertürk gazetesi, adliye muhabiri Bülent Ceyhan'ın işine son verildi. 17 yıldır örgütlü suçlarla ilgili haberler yapan Ceyhan'a işten çıkarma gerekçesi olarak "yeniden yapılanma" gösterildi. Yeniden yapılanma çerçevesinde gazetede uzun süredir görev yapan muhabirler Özlem Yılmaz, Canan İspir ve Antalya Büro Şefi Tekin Atay da işten çıkartıldı.

Cumhuriyet gazetesi, yazarı Bedri Baykam'ın yazısını yayımlamadı, Baykam "Kılıçdaroğlu istifa etsin" çağrısı yaptığı yazıyı blogunda okura sundu.

20 Ağustos

Yazısı Doğan Yayın Holding ilkelerine aykırı olduğu iddiası ile sansürlenen Yılmaz Özdil, Hürriyet gazetesinden ayrıldı.

Remzi Kitabevi’nin İzmir Agora Şubesi’nde iki çalışan DİSK’e bağlı Sosyal İş sendikasına üye olduktan sonra işlerine son verildi.

Star Tv'de sabah programı sunan Seda Akgül'ün yeni yayın döneminde ekranda yer almayacağı açıklandı. Sunucunun kimi zaman hükümet aleyhinde kullandığı sert ifadeler nedeniyle programının bitirildiği iddia edildi. (kaynak:medyaradar.com)

21 Ağustos

NTV, CNBC-e, NTV Spor, Kral Pop ve e2 gibi Doğuş Medya bünyesindeki tematik kanalların satış-pazarlama direktörlüğünü yapan Meryem Göğcü, kanaldan ayrıldı.

23 Ağustos

Muş'un Varto ilçesindeki eylemleri takip eden Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı muhabirlerine ait cihazlara el koyan göstericiler, Varto Haber gazetesi matbaasını ateşe verdi. PKK yanlısı olduğu öne sürülen göstericiler gazetecilerin kameralarını hafıza kartlarına da el koydu 

Çanakkale Demokrat Gazetesi'nin sahibi İlhan Kaya, Öğretmenevi'nde telefonla konuşurken, Milli Eğitim'in okullardaki müdür atamaları nedeniyle hükümeti eleştirdiği için tartıştığı, Öğretmenevi'nin Müdür Yardımcısı ve Eğitim Bir Sen Yönetim Kurulu üyesinin şikayeti üzerine 'devlet büyüklerine hakaret' suçlamasıyla gözaltına alındı. Kaya, emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

24 Ağustos

İbrahim Tatlıses, 'Tatlıses TV'yi sürekli zarar ettiği gerekçesiyle kapatma kararı aldığını açıkladı.

26 Ağustos

Ankara Arena´da yapılacak AKP Kurultayına bir önceki kongrede de yasaklı olan Yeni Çağ, Birgün, Aydınlık, Halk TV, Ulusal Kanal gibi yayın kuruluşlarının yanı sıra, cemaate yakınlığıyla bilinen Bugün TV, Samanyolu Haber, Kanal Türk TV, Zaman gazetesi ve Cihan Haber Ajansı da ilk kez çağrılmadığı açıklandı

Merkezi İzmir'de bulunan, şairler ve yazarların buluştuğu Işığın Kaynağı Düşün ve Sanat Dergisi'nin sahibi ve yayın yönetmeni olan, aynı zamanda da Alsancak Semti'nde otel işletmeciliği yapan İbrahim Ülger'in oğlu 25 yaşındaki Çağlar Fırat Ülger, geçen Perşembe günü, iddiaya göre bir kişiyle yaşadığı tartışmanın üzerine polise haber verdi. Olay yerine gelen Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipte görevli bir polis memurunun sert tavrından rahatsız olan Çağlar Fırat Ülger, konuyu babasıyla paylaştı. Bunun üzerine Alsancak Polis Merkezi'ne giden İbrahim Ülger, daha sonra şiddete uğradığını iddia edip, şunları anlattı: "Polis merkezinde görevli olmayan, ancak o sırada polis merkezinde bulunan ve oğluma sert ifadeler kullanan polis memuruna neden öyle davrandığını sordum. Tartışma çıktı ve beni yumrukladı. Ben de şikayetçi olacağımı söyledim. Bir süre sonra, polis memurunun benden özür dileyeceği söylendi ve işyerime geldi. Ancak işyerimde, bana tehditler savurdu. Ben özür dilenmesini beklerken farklı bir durumla karşılaştım. Bunun üzerine o polis memurundan şikayetçi oldum." (Kaynak: DHA)

Mustafa Sönmez'in Mayıs ayında yazmaya başladığı Sözcü gazetesinde yazılarına son verildi. Sönmez gazete yönetiminin kendisinden hiçbir gerekçe göstermeden yazı yollamamasını istediğini belirtirken Sözcü yönetimi ise ayrılığın "Mustafa Sönmez'in kendi talebi ile olduğunu" ileri sürdü.

Habertürk gazetesinde kuruluşundan bu yana görev yapmakta olan muhabirler Sultan Uçar, Şükran Özçakmak ve Kenan Taşkın'ın görevlerine son verildi. Öte yandan Gazete Habertürk'ün Antalya Bürosu da kapatıldı.

27 Ağustos

Diyarbakır'da akraba ziyaretinde bulunmak için giden İlke Haber Ajansı muhabiri Ali Adıyaman, PKK'liler tarafından köyde bulunduğu evden kaçırıldı.

Zaman gazetesinin deneyimli yazarlarından Hüseyin Gülerce, gazete ile yollarını ayırma kararı aldı.

Can Dündar ve ekibinin TVEM'den ayrıldığını açıklamasının ardından televizyon yönetimi "Kesinlikle Can Dündar ve arkadaşlarıyla anlaşmamız yoktur. Şifai olan anlaşmaya da  ekibin çalışmaya uygun olmaması  nedeniyle Tvem  yönetimi son vermiştir." şeklinde açıklama yaptı

28 Ağustos

Zaman gazetesinin Cumhurbaşkanlığı ve savunma muhabiri muhabiri Emre Soncan Twitter hesabı üzerinden kendisini Cumhurbaşkanlığı konutuna almadıklarını açıkladı ve Zaman muhabirlerinin artık Köşk'e alınmayacağını öne sürdü. 

Cumhuriyet gazetesinde Bedri Baykam'ın CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun yazısının sansürlenmesi nedeniyle okurdan özür dilenmesine karar veren gazete icra kurulu Yazı İşleri Müdürü Murat Ataş'ın görevine son verdi.

TRT Dış Haberler Müdürü Ahmet Hamdi Şişman, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a kişisel Facebook sayfasından küfür etti. Şişman, Ahmet Hakan'ın AKP kongresine yönelik yaptığı eleştiriye karşılık “Ahmet Hakan i.nesi Ataturkculeri bir araya gelemeyip tek bir irade ortaya koyamamakla sucluyor. AKP kongresinde tek aday cikmasini ise elestiriyor demokrasi bu degil diyerek. Yesinler senin geri zekali beynini i.ne” mesajını paylaştı.

Türk Medya Grubu Başkanı Cengiz Özdemir, TBMM Başkanı Çiçek ile tartışan ve TBMM İçtüzüğü'nü fırlatarak Genel Kurul salonunu terk eden CHP'lileri "Saygısızlık" diyerek yuhaladı. Bu tavır üzerine bazı parlamento muhabirleri, Özdemir'i, "Burada sadece TBMM çalışmaları izlenir, alkış, yuhalama yapılmaz" diyerek uyardılar. Özdemir, kendisini uyaran gazetecilere tepki gösterdi.

29 Ağustos

Sunucu Özge Uzun, yayın günlerinin azaltılması nedeniyle çalıştığı tv8'den ayrıldığını açıkladı. Kanalın bir diğer sunucusu Oylum Talu'da kanaldan ayrıldığını duyurdu.

Akşam gazetesinde 11 kişi işten çıkartıldı. Gazetenin işten çıkardığı isimler arasında CHP muhabiri Abdulrezzak Oral ile MHP muhabiri Volkan Yanardağ, Ankara sayfasını hazırlayan Serdal Günay,  Erhan Seven, Göksel Çağlav, Çınar Coşkunserçe, Muhammed Kutlu, Erdal Şimşek, spor servisinden Murat Tarhan ve 4 yıldır kadrosuz olarak gazetede çalışan fotomuhabir Emre Şenoğlu'da var. İşten çıkarılan bir diğer isim de Ankara Büro'nun Sekreteri Fatma Durmaz oldu. 

31 Ağustos

PKK tarafından kaçırılan gazeteci Ali Adıyaman serbest bırakıldı