Sidebar

17
Çrş, Tem

Eylül ayında Türkiye'de medyaya yönelik devlet uygulamaları 90'lı yıllara dönüşün işaretlerini verdi. Bir yandan Kobani'ye ilişkin gerçeklerin öğrenilmesini engellemek için gazetecilere baskı uygulayan, şiddet kullanmaktan kaçınmayan devlet görevlileri diğer yandan da "Cemaat operasyonu" adı altında bazı kurumlara yönelik baskısını sürdürdü

4 Eylül 

Twitter'da "@allahcc kullanıcı adlı hesap" açtığı için, "Dini değerlerle alay etmekten" 15 ay hapis cezasına çarptırılan Ertan P. tutuklandı

Erdoğan'ın şikayeti üzerine Mustafa Sönmez ve Can Dündar hakkında soruşturma başlatıldı. Sönmez çalıştığı Sözcü gazetesinden çıkartılmasının, Erdoğan'ın şikayeti üzerine gerçekleştiğini öne sürdü

12 Eylül

Pir yolu haber sitesi için çalışan editörlere AKP milletvekili Mehmet Metiner'in şikayeti nedeniyle dava açıldı

14 Eylül

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Cannes ve Oscar ödüllü “Piyanist” filminde şiddet görüntülerine yer verildiği gerekçesiyle Diyarbakır’da yayın yapan Gün TV’ye uyarı cezası verdi. 

Cumhuriyet gazetesi Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından düzenlenen toplantıya davet edilmemesini protesto etti.

Şişli'de polis ekipleri, bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen şahsı gözaltına aldı. Olayı duyan mahalle sakinleri, polis merkezine taş ve sopalar fırlattı. Olay yerine giden Cihan Haber Ajansı (Cihan) kameramanıyla şoförünü sivil polis zanneden mahalle sakinleri, basın aracına da saldırdı.

15 Eylül

Bursa’da 2014-2015 eğitim-öğretim yılının açılış töreninde İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, sendika üyesi eğitimciler tarafından okul müdürlerinin ataması nedeniyle alkışlanarak protesto edildi. Eylemle ilgili değerlendirmede bulunan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, basın mensuplarından protestoya yer vermemelerini isteyerek, "Oradaki karmaşa, alkışlama sizin için çok daha fazla haber değeri taşıyor. Ama şu açılışı ön plana alıp onları haberlerinizde daha az yer verseniz, hatta hiç yer vermezseniz bu memlekete güzel bir hizmet etmiş olursunuz. Bunu özellikle sizlerden istirham ediyorum. Bilinçli medya, bilinçli habercilik adına" dedi.

16 Eylül

Sefaköy'de bir grubun İşçilerin Birliği Derneği’ne yönelik saldırısını görüntüleyen Kızıl Bayrak muhabiri Mehmet Karanfil de polis saldırısına uğradı ve gözaltına alındı. 

imc TV muhabiri Michelle Demishevich Kurt işten çıkartıldı

17 Eylül

Diyarbakır'da açılan Kürtçe okulun kapatılmasını protesto eden bir grup gelişmeleri izleyen AA foto muhabiri Hüseyin Bağış'ı bacağından bıçakladı, muhabir Aziz Aslan darbedildi. Olayda Aslan'ın kamerası zarar gördü. 

21 Eylül

Suruç'ta askerlerin sınırı geçmek isteyenlere müdahalesi sırasında gelişmeleri izleyen imc TV ekibinin aracına gaz mermileri isabet etti. Ekiptekiler gazdan etkilendi.

25 Eylül

Hürriyet'in Avrupa ekibinden Sabah gazetesine  transfer edilen İlan Müdürü Mesut Çakar ile Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı İsmail Erel ve Haber Merkezi sorumlusu Seyfi Alp, dün öğlen saatlerinde kovuldu.

26 Eylül

Özgür Gençlik Dergisi muhabiri Ece Şimşek'in sınırda askerler tarafından hafıza kartına el konuldu

sendika.org muhabiri Murat Bay, askerlerin saldırısına uğradı. Askerlerin gaz fişeği attığı Bay, BBC aracına sığında ancak askerler bu kez de aracı hedef aldı

28 Eylül

İzmir'de polis DİHA muhabirlerinin işini yapmasını engelleyerek "tarafınızı seçin, onların yanına gidin, burada durmayın. Biz sizin kim olduğunuzu iyi biliyoruz" diyerek tehdit etti.

29 Eylül

Özgür Politika Gazetesi muhabiri Esra Çiftçi Suruç Hastanesinde polisler tarafından hastane polisler tarafından taciz edildi

30 Eylül

karsigazete.com adresinden yayın yapan siteye polis tarafından baskın yapıldı. Savcılık talimatı doğrultusunda karsigazete.com ve grihat.com adresinden yayın yapan iki site kapatıldı.