Sidebar

17
Çrş, Tem

1 Mayıs Komitesi’nin eylemini cinsiyetçi bir şekilde vererek polis saldırısını görünmez kılan ensonhaber.com, kadın örgütleri tarafından protesto edildi. 

1 Mayıs Komitesi’nin 21 Nisan’da düzenleyeceği basın açıklamasına polis Taksim Hill Otel önünde saldırmış, emekçilerin Taksim’e girmesine engel olmuştu. Saldırının üstünü örten yandaş haber sitesi Ensonhaber.com haberi “En seksi devrimci”, “1 Mayıs’ta Taksim’i nasıl yakıp yıkarız” başlıkları ile vermişti.

‘Kadın düşmanı, işçi düşmanı, haddini bil’

Haberin hedef aldığı DİSK Genel-İş üyesi kadın emekçinin mesai arkadaşlarının ve sendika üyelerinin de destekverdiği eylem için İstanbul Bostancı Köprüsü’nde bir araya gelindi. Haber sitesinin bulunduğu Bostancı Oto Sanayi Sitesi’ne yürüyen kadınlar ve emekçiler “Cinsiyetçi medya elini bedenimden çek”, “Cinsiyetçi medya istemiyoruz”, “Yandaş medya istemiyoruz” sloganlarını attı.

“Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarının da atıldığı yürüyüşün önünde “Kadın düşmanı, işçi düşmanı Ensonhaber.com haddini bil” pankartı yer aldı.

‘Saldırıların önemli bir kolu kadınlar üzerinden yürütülüyor’

Basın-İş Sendikası'ndan Ezgi Özokur'un okuduğu açıklamada, "Medyanın cinsiyetçiliği her fırsatta bir yayın ilkesi gibi benimsediği ülkemizde, bu tip haber siteleri kadın düşmanlığı ve işçi düşmanlığını medya yoluyla yeniden üretmektedir. Söz konusu haber, hem 1 Mayıs kararlılığımızı hedef alan, hem de bu kararlılığı polis şiddeti karşısında sürdüren sendika temsilcisi arkadaşımızı hedef alan bir niteliktedir. Haber karşısında sosyal medyada başlattığımız kampanya başarılı olmuş, internet üzerinden gösterilen tepkiler haberin kaldırılmasını sağlamıştır" denildi.