Sidebar

21
Pz, Tem

Sendikamız ve Hukuk Politik’in çağrısıyla tutuklu gazetecilerin avukatlarıyla bir araya geldik. Hapisteki meslektaşlarımızın durumu ve dava dosyaları hakkında gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda hukuki mücadele açısından dayanışmanın olanaklarına dair öneriler ele alındı.

Sendikamız genel Başkanı Faruk Eren ve sendikamız yöneticilerinin katıldığı toplantı 4 Şubat Cumartesi günü Cezayir Salonu’nda gerçekleşti. Aralarında Cumhuriyet, Birgün ve Özgür Gündem Gazetesi’nin kurumsal avukatlarının da bulunduğu ondan fazla hukukçu takip ettikleri davalara ilişkin gelişmeleri ve temsil ettikleri müvekkillerinin durumlarını anlattı.

Hapishanedeki meslektaşlarımızla dayanışmayı büyütebilmek için kitap kısıtlaması uygulamasını kaldırmayı hedefleyecek çalışmalar yapılması ve insan hakları örgütleriyle koordinasyon içinde olunması önerilerinin tartışıldığı toplantı sonucunda hukuki süreç ve hapishanelerdeki duruma dair bir rapor hazırlanması planlanıyor.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (The European Federation of Journalists [EFJ]),  üyesi olan Arnavutluk Çalışan Gazeteciler Birliği ile birlikte, 19/12/2016 tarihinde, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da, Unesco’nun destek verdiği  Building Trust in media in South East Europe and Turkey (#TrustinMediaSEE) (Güney Doğu Avrupa ve Türkiye’de Medyaya Güven İnşa Etmek) adlı proje çerçevesinde Emeğin Hakları Uzman Grubu (Labour Rights Expert Group [LAREG+]) için eğitimcilerin eğitimi atölyesini başarıyla düzenledi.

Birleşik Krallık Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ) başkanı Tim Dawson, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ ve Türkiye’den eğitimcilerin yanı sıra LAREG yardımcı başkanı olan İspanyol sendika temsilcisinin de bulunduğu etkinliğe uzman olarak katıldı ve Birleşik Krallık’taki uzun sendikacılık geçmişine dayanan tecrübelerine dayanan bir kurs verdi. Grup şu konularda pratiklerini, ayrıntıları ve uzmanlıklarını karşılaştırdı: 1) sendikanın tanınması sözleşmesi, 2) ücret talebinin bileşenleri, 3) çoklu toplu pazarlık teknikleri, 4) yıllık ücret değerlendirme görüşmeleri, 5) sendikanın avantajlarının değerlendirilmesi, 6) medya sahiplerini eğitmek, 7) iş yavaşlatma pratiği, 8) genel ilkesel hareketler, 9) aynı medya gruplarındaki emekçiler arasında bağlantılar kurmak, 10) uluslararası sendikacılık ağlarını kullanmak, 11) gazetecileri toplu örgütlenmeye teşvik etmek, 12) kolektif düşünmenin beslenmesini desteklemek, 13) işyeri temsilcilerinin düzenli çalışması, 14) işyeri görünürlüğü ve 15) anlaşmazlık çözüm süreçleri.

 

  • Mimoza Koçiu(APJA, Arnavutluk) ve Armand Shullaku (APJA Başkanı) Arnavut gazeteciler ve işverenleri arasında gerçek müzakerelere dayanan sözleşmelerin eksikliğine ve bağımsız gazeteciler sendikasının yokluğuna vurgu yaparak araştırma haberlerini izleyen iki TV programının kapatılması vakalarını ayrıntılarıyla anlattı. Kısa bir süre önce işten atılmış olan bir gazeteci, “Başbakanın, hükümetin hoşuna gidecek haberleri yayınlamayan gazetecilerden şarlatanlar veya halkın düşmanı olarak söz ettiği ülkeye, Arnavutluk’a hoş geldiniz,” dedi.
  • Bosna Hersek gazeteciler birliğinden gelen eğitimci kâğıt üzerindeki olumlu legal garantilerin uygulama eksikliğiyle anlamsız hale geldiğini ifade etti. BH’te temel sorunlar kamunun medya sektörüne verdiği fonların saydamlığı, medya kanallarına yönelik politik etkiler, karalama vakalarının fazlalığı ve sözleşmelerin gazetecilerin gerçek ücretlerini yansıtmaması, ücretlerin bir kısmının el altından ödenmesiyle ilintili.
  • Kosova’dan gelen eğitimsi ülkesindeki ortalama gazeteci ücretinin 200-500 Euro arasında değiştiğini, ücret ödemelerinin gecikmesinin düzenli hale geldiğini, yıllık izin ve fazla mesai ücretlerinin olmadığını ve haftada sadece bir gün izin yapıldığını anlattı.
  • Karadağlı eğitimci Batı Balkan ülkelerindeki gazeteci örgütlerinin oluşturduğu bir ağ olan Regional Platform for Advocating Media Freedom and Security of Journalists’in yakın zamanda yayınladığı bir raporun sonuç bölümünde yer alan maddeleri hatırlattı. Ortalama gazeteci ücreti 500 Euro,sansür ve oto-sansür yüksek çünkü medya endüstrisine kamu fonları konusunda şeffaflık söz konusu değil.
  • Türkiye’den gelen eğitimci 2016 Temmuzundaki başarısız darbe girişiminden sonra gerçekleşen medya hak ihlallerinin bir özetini verdi ve120 gazetecinin halen tutuklu olduğunu, en az 2500 gazetecinin haklarını alamadan işsiz kaldığını ve 176 medya kuruluşunun kapatıldığını söyledi. “Kürt meselesi, Suriye savaşı ve yolsuzluk tabu olmaya devam ediyor ama sadece siyasi haberler değil günlük hayat haberleri, Noel kutlamaları ya da Noel Baba bile sansüre uğrayabilir.”

Atölye sırasında Tim Dawson’ın sunduğu fikirler ve iyi örnekler temelinde katılımcıların bu atölyeyi kendi üyeleri için tekrarlamaları isterdi.  EFJ önümüzdeki yıl bu etkinliğin etkilerini ölçmek üzere bir Eğitimcilerin Eğitimi takibi etkinliği düzenleyecek.  

 Building Trust in media in South East Europe and Turkey projesi Unesco ve Avrupa Birliği tarafından mali olarak destekleniyor. İçerik ve eylemlerle ilgili bütün sorumluluk yazarlara aittir ve Unesco ve Avrupa Birliği’nin görüşleri olarak ele alınmamalıdır. 

Fotoğraf : EFJ

 

1 Mayıs Komitesi’nin eylemini cinsiyetçi bir şekilde vererek polis saldırısını görünmez kılan ensonhaber.com, kadın örgütleri tarafından protesto edildi. 

1 Mayıs Komitesi’nin 21 Nisan’da düzenleyeceği basın açıklamasına polis Taksim Hill Otel önünde saldırmış, emekçilerin Taksim’e girmesine engel olmuştu. Saldırının üstünü örten yandaş haber sitesi Ensonhaber.com haberi “En seksi devrimci”, “1 Mayıs’ta Taksim’i nasıl yakıp yıkarız” başlıkları ile vermişti.

‘Kadın düşmanı, işçi düşmanı, haddini bil’

Haberin hedef aldığı DİSK Genel-İş üyesi kadın emekçinin mesai arkadaşlarının ve sendika üyelerinin de destekverdiği eylem için İstanbul Bostancı Köprüsü’nde bir araya gelindi. Haber sitesinin bulunduğu Bostancı Oto Sanayi Sitesi’ne yürüyen kadınlar ve emekçiler “Cinsiyetçi medya elini bedenimden çek”, “Cinsiyetçi medya istemiyoruz”, “Yandaş medya istemiyoruz” sloganlarını attı.

“Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarının da atıldığı yürüyüşün önünde “Kadın düşmanı, işçi düşmanı Ensonhaber.com haddini bil” pankartı yer aldı.

‘Saldırıların önemli bir kolu kadınlar üzerinden yürütülüyor’

Basın-İş Sendikası'ndan Ezgi Özokur'un okuduğu açıklamada, "Medyanın cinsiyetçiliği her fırsatta bir yayın ilkesi gibi benimsediği ülkemizde, bu tip haber siteleri kadın düşmanlığı ve işçi düşmanlığını medya yoluyla yeniden üretmektedir. Söz konusu haber, hem 1 Mayıs kararlılığımızı hedef alan, hem de bu kararlılığı polis şiddeti karşısında sürdüren sendika temsilcisi arkadaşımızı hedef alan bir niteliktedir. Haber karşısında sosyal medyada başlattığımız kampanya başarılı olmuş, internet üzerinden gösterilen tepkiler haberin kaldırılmasını sağlamıştır" denildi.

Son günlerde ard arda basın-yayın kuruluşlarında çalışanların işten çıkartılma haberleri geliyor. Son olarak ise Karşı gazetesi mali sorunlar nedeni ile yayın hayatına son verdiğini açıkladı. Bir çok işyerinde ise yine ekonomik sıkıntılar gerekçe gösterilerek çalışanların ücretleri ödenmiyor. Dikkat çeken nokta ise ekonomik sıkıntı yaşayan kurumların genelde siyasi iktidara uzak duran basın ve yayın organları olması.

Hakları için direnen Greif işçileri bugün sabah saatlerinde polisin saldırısına uğradı. Yüzlerce polisin saldırısında yaralanan işçiler gözaltına alındı.
 
Polisin saldırısından işçilerin direnişini fabrikada takip eden gazeteciler de nasibini aldı. Kızılbayrak dergisi muhabiri Mehmet Ali Karabulut ve Alınteri dergisi muhabiri Zarife Çamalan dövülerek gözaltına alındı.
 
Emniyete götürülmelerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilen Karabulut'un adlığı darbeler sonucu burnunun kırıldığı belirlendi.
 
Greif emekçileri ve basın emekçilerine yönelik saldırıyı kınıyor, gözaltına alınan herkesin serbest bırakılmasını istiyoruz. Emekçilerin Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü 1 Mayıs öncesinde polis aracılığı ile gerçekleştirilen provakatif saldırının sorumluları bir an önce yargı önüne çıkartılmalıdır.
 
DİSK Basın-İş

Diğer Makaleler...