03
Sal, Eki

Açıklamalar
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

İktidar, sadece kendi söylediklerinin topluma hakikat olarak aktarılmasını istiyor, sadece kendi istediği türde gazetecilik yapılmasını istiyor. Bu nedenle gazeteciler tutuklanıyor, yargılanıyor. Televizyon kanallarına, gazetelere cezalar kesiliyor, internet sitelerine erişim engelleri konuluyor.

Gazeteci Merdan Yanardağ’ın sosyal medya üzerinden yürütülen bir linç kampanyası sonucu hukuksuzca tutuklanması, iktidar yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarla suçlu ilan edilmesi ardından Yanardağ’ın Genel Yayın Yönetmeni olduğu televizyon kanalı Tele1’e verilen cezalar Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskıların yeni bir evreye geçtiğinin göstergesi.

Cezaevlerinde tutulan, yargılanan gazeteci sayısı hızla artıyor. Beş gün sonra Diyarbakır’da bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan çok sayıda gazeteci ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılar sadece gazetecilerin sorunu değildir. Tüm toplumu ilgilendirir.

Gazetecinin görevi haber yapmak ve topluma ulaştırmaktır. Halkın haber alma hakkını gazeteci de savunur, ama onu sağlayacak olan gazeteci değil bizzat halkın kendisidir.
Bu nedenle tüm toplumu basın ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılara, gazeteci tutuklamalarına karşı çıkmaya çağırıyoruz.

Toplumu, gazetecilere, hakikate, demokrasiye sahip çıkmaya çağırıyoruz.