Sidebar

25
Cts, Eyl

Yerel seçimlerin ardından kimi seçilenlere KHK'lı olduğu gerekçesiyle mazbata vermeyenler bu kez de seçilmiş belediye başkanlarını görevden alarak halkın seçme hakkını elinden aldı. İktidar bu kadar ile de kalmayıp, haksızlığa karşı protesto hakkını kullananları izleyen gazetecileri gözaltına alarak anayasal bir hak olan 'haber alma hakkını" da halkın elinden aldı.

İstiyorlar ki, kimse bilmesin, kimse duymasın. Ama herşeye rağmen halkın haber alma hakkı için çalışan gazeteciler var. Nurcan Yalçın, Halime Parlak, Yelda Çiçek, Vedat Dağ, Tümen Anlı haber izlerken gözaltına alındı ve polisler tarafından çıplak aramaya maruz bırakıldı. Gazeteci Engin Çağlar günlerdir gözaltında. Evrensel gazetesi yazarı Ayşegül Tözeren ise polisler tarafından evi basılarak gözaltına alındı. Önce dosyada gizlilik olduğu gerekçesiyle avukatı ile görüştürülmedi daha sonra ise 'memur yok' denilerek sadece 5 dakika görüşmesine izin verildi.

Gerçeklerden yana olan, haber alma ve verme hakkına sahip çıkan arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Gözaltına alınması, yargılanması gereken gazeteciler değil yasa, hak, hukuk tanımayan kamu görevlileridir.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş 14 Eylül 2021’de Twitter hesabından, DEÜ Rektörü Nükhet Hotar hakkında Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu duyurduğu… https://t.co/jCNvlxgD2k
Perşembe, 23 September 2021 15:18
DİSK Basın-İş Özür dileriz, gazeteci Süleyman Gencel olacak.
Perşembe, 23 September 2021 09:57
DİSK Basın-İş RT @Disk_Basin_is: AKP eski Genel Başkan Yardımcısı olan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar'ın şikayeti üzerine gazeteci Süleyma…
Perşembe, 23 September 2021 09:54