Sidebar

21
Çrş, Eki

 Devletin medya üzerindeki denetim araçlarından biri RTÜK. Kurulduğu günden bu yana tv ve radyo kanalları üzerinde siyasi denetim yapıyor. Yıllardır meclis aritmetiği sayesinde muhalif medya kurumlarının tepesinde Demokles'in Kılıcı gibi sallanıyor.

Faruk Bildirici RTÜK'e CHP kontenjanından kısa bir süre önce seçilmişti. O da RTÜK'de bugüne kadar görev yapan demokrat birkaç insandan biriydi. Yanlış bulduklarına karşı sesini yükseltince, varlığına tahammül edemediler.

AKP ve MHP kontenjanından seçilen 6 üye, Ebubekir Şahin’in RTÜK’ün yanısıra Basın İlan Kurumu ve Türksat’ın da yönetiminde olduğunu ortaya çıkaran Faruk Bildirici'nin üyeliğinin düşürülmesi için karar aldı. Üstelik de yasa gereği Bildirici oylama salondan çıkartılırken, Ebubekir Şahin oylamaya katıldı. Bu bile kararın ne kadar adil olduğunun bir göstergesidir.

Tarafsızlığını kaybeden ve üyeliği düşmesi gereken kişi RTÜK üyesi Faruk Bildirici değil, üç farklı kurumda yönetici olan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahindir.

Faruk Bildirici tüm meslek yaşamı boyunca halkın haber ve bilgi alma hakkı için mücadele etmiştir.

Bu karar hukuksuzdur ve muhalefeti RTÜK'de de susturmak için alınmıştır. RTÜK kararı gereği için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderdi.

TBMM, kendi iradesini yok sayan bu kararı yok saymalıdır

DİSK BASIN-İŞ iktidar borazanlığı yerine halkın haber ve bilgi alma hakkı için mücadele eden Faruk Bildirici'nin yanındadır.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş RT @yeniyasamgazete: AKP’nin 18 yıllık iktidarında 721 gazeteci tutuklandı, gazeteler ve haber siteleri kapatıldı, 260 gazetecinin yargılam…
About 3 hours ago
DİSK Basın-İş Ne beyaz toroslar ne siyah minibüsler gerçeklerin halkla buluşmasını engelleyemez. Hayri Demir yalnız değildir https://t.co/hDA1GxkaWQ
About 18 hours ago
DİSK Basın-İş Yüzlerce asker, polis, zırhlı ile emekçilere diz çöktüremediniz, bu da size dert olsun. Yaşasın Somalı madencilerin… https://t.co/XyfrgnGA4p
Pazar, 18 October 2020 13:25