Sidebar

24
Prş, Eyl

"Ceza İnfaz Paketi"'nin 13 Nisan gecesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi sonrası sendikamız bir basın açıklaması yaparak infaz paketini eleştirdi. Hapisteki gazetecilerin durumuna dikkat çekti. 

Türkiye bir kez daha bazı cezaların ortadan kaldırılmasına hazırlanıyor. TBMM'de kabul edilen bu düzenlemeye korona virüs salgını gerekçe gösterilse de hepimiz biliyoruz ki, bu düzenleme MHP'nin çetecilere seçim sözüydü.

Bu afların yabancısı değiliz, IŞİD çeteleri hapishaneden salınır, holdinglerin vergi borçları affedilir. Bunun yanısıra barış isteyen öğretmenler hapse atılır, davayı kazanan KHK'liler görevine iade edilmez. Bu Türkiye'nin gerçeği. Biliyoruz ki bu adalet değil.

Bu nedenle kim içeride kalsın kim dışarıya çıksın diye tartışmayı doğru bulmuyoruz. Türkiye'nin öncelikle adalete ihtiyacı var. Yalnızca gazetecilik yaptıkları için hapiste olanların dışarı çıkmasını değil aynı zamanda gazetecilik yapanların hapse girmemesini savunuyoruz.

Hukukun siyasallaştırılmasından, kendi gibi düşünmeyene düşman hukuku uygulanmasından bir an önce vazgeçilmedilir.

Gazetecileri virüs olarak görenlere de hatırlatıyoruz, bizler bu toplumun bir parçasıyız, virüsler ise organizmaya dışarından gelir, organizmanın bir parçası değildir. Zengini kollayan, emekçiyi sömüren, çetecileri serbest bıraktırmak için hakimleri arayan, halkı soyanların önüne yatan kimse virüs odur.

Unutmayın bir gün adalet sizler için de gerekli olacak.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Prof. Dr. Tamer Aker sorularımızı yanıtlıyor Sizce pandemi sürecinde sahada çalışmak zorunda kalan gazetecilerin ru… https://t.co/gJC1pcRGhn
Cumartesi, 19 September 2020 07:30
DİSK Basın-İş Prof. Dr. Tamer Aker sorularımızı yanıtlıyor Evden çalışmanın yol açtığı yalıtılmışlık hissi kişinin üretkenlik ve… https://t.co/gAT4IXiYgF
Cuma, 18 September 2020 07:21
DİSK Basın-İş Evden çalışma, çalışanlar üzerinde ne gibi psikolojik etkilere yol açabilir? Psikiyatrist ve Psikoterapist Prof. Dr… https://t.co/pYiYiztX4n
Perşembe, 17 September 2020 07:30