Sidebar

24
Cts, Eki

İktidar ve ona bağlı kurumlar tüm halk için büyük tehlike oluşturan ve toplumun büyük bölümünün endişe içinde olduğu bir dönemde gazetecilere ve medya kuruluşlarına saldırıyı sürdürüyor. Bunun en son örneğini Saray’ın sansür kurumu haline dönüşen RTÜK’ün dört televizyon kanalına verdiği cezalar oluşturdu.

İktidara biat etmeyen ender televizyon kanallarından biri olan Tele 1’de Can Ataklı’nın sunduğu sabah programı ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın daha önce miting meydanında “Portakal mıdır, mandalina mıdır” diye hedef gösterdiği Fatih Portakal’ın Fox TV’deki ana haber bültenine 3 kez program durdurma cezası verdi.

Bu iki karar sansürün ilanının yanı sıra şu açıdan da önemli, RTÜK bu tür cezaları tekrarlarsa her iki kanalın da yayın lisansını iptal edebilir, yani tümden susturabilir.

RTÜK ayrıca Halk TV ve Haber Global kanallarına idari para cezaları verdi. Tüm bu cezalar covid 19 salgını karşısında iktidarın çeşitli uygulamalarına yönelik eleştiriler için.

İktidar ve salgın tehdidine rağmen görevlerini yapan gazetecilere haber, yorum yaptığı için ceza verme enerjinizi halkı salgından korumaya harcayın.

Halkın haber alma hakkını engellemeyin.

Tüm engellemelerinize ve tehditlerinize rağmen gerçek gazeteciler kamuoyuna hakikati anlatmaya devam edecek.

DİSK Basın-İş

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Haksız bir şekilde işten çıkardığınız Eren Güven 2 aydır hiç bir ücret almadan yaşamaya çalışıyor. @ArtiTV_ nin, ç… https://t.co/NpMGJN4UQ6
About 16 hours ago
DİSK Basın-İş RT @Disk_Basin_is: COVID-19 basın emekçilerinin kaderi olamaz, önlem almak patronların görevidir https://t.co/x2PkaCF3uT https://t.co/lZqr…
Perşembe, 22 October 2020 15:07
DİSK Basın-İş RT @diskinsesi: 📺 Torba yasayla genç ve ileri yaştaki işçilerin kıdem ve ihbar tazminatı hakkı, gençlerin emeklilik hakkı gasp edilmek iste…
Perşembe, 22 October 2020 15:07