Sidebar

21
Prş, Oca

Bugün, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü.

Dünyanın her yerinde her meslekten her yaştan, her inanıştan erkek, kadınlara şiddetin bütün biçimlerini (fiziksel, psikolojik, ekonomik ve dijital) uyguluyor.  Patriyarkal sistemin aynı zamanda öznesi olan erkeklere kadınlar boyun eğmiyor. Polonya’da kürtajı yasaklayanlara geri adım attırıyor. Türkiye’de İstanbul Sözleşme’sini tartışmaya açanları teşhir ediyor.

Kadınlar hayatlarına, kazanımlarına sahip çıkmak için sokaklarda, meydanlarda, okullarda, fabrikalarda, iş yerlerinde, gazete binalarında mücadele ediyor.

Biz DİSK Basın İş’li kadınlar da bu feminist mücadelenin bir parçasıyız. Bu hareketin, Türkiye’nin en direngen hareketi olduğunun da farkındayız. Kadınlardan aldığımız güçle erkek egemen düzeni de erkek medyayı da dönüştürmeye kararlıyız.

Cam tavanları yıkıp geçeceğiz, pes etmeyeceğiz. Erillemeden mobbinge, eşitsiz maaşlardan tacize, haneye mahkûm edilmemiz çabasından erkeklerin “eşi”, “kardeşi”, “kızı” diye anılmamıza kadar yaşam alanımızı daraltan şiddet biçimlerinin hepsine karşı koyacağız.

Her türlü eril şiddetin, transfobinin, homofobinin karşısında eşitlikçi mücadelemizle var olacağız. “Alışın gitmiyoruz” demeye devam edeceğiz ve bu sözü kuran LGBTİ+ meslektaşlarımızla dayanışacağız.

Erkeklerin öldürdüğü tüm kadınlara; gazete binalarında, matbaalarda, fabrikalarda, okullarda, var olduğu her alanda feminist mücadele veren, kadın hareketini dünden bugüne taşıyan her bir kadına, suçu olmaksızın hapiste tutulan kadın gazetecilere söz veriyoruz: Haklarımızdan ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Eril düzeni her gün öven, erkek şiddetini ayıplamakla yetinen erkeklere de sözümüz var: Feminist mücadelemizin geri dönüşü yok! Patriyarkanın karşısında omuz omuza, yan yana, söz söze durmaya devam edeceğiz

Yaşasın kadınların mücadelesi

Yaşasın kadın dayanışması

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Pandemi ile birlikte teknoloji daha çok hayata dahil oldu. Yazılımcılar sayesinde hayat kolaylaşıyor ama onlar daha… https://t.co/uEfAsIUjgf
Çarşamba, 20 January 2021 09:05
DİSK Basın-İş Matbaa emekçileri, yıpranma hakkı elimizden alındı. Gözleri kıdem tazminatında. Gelin emeğimize saldırıyı birlikte… https://t.co/emPz4TcYjR
Çarşamba, 20 January 2021 08:05
DİSK Basın-İş Tek suçu haber yapmaktı, İran'dan Türkiye'ye kaçtı. Bu kez iade edilmek üzere gözaltına alındı. IFJ, Türkiye'ye iad… https://t.co/CyUs2QnYko
Çarşamba, 20 January 2021 07:09