Sidebar

02
Sal, Mar

Değerli gazeteci Uğur Mumcu’yu katledilişinin 28. yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

Ne yazık ki Ocak ayı gazeteciler için bir tür matem ayı. 8 Ocak’ta Metin Göktepe’nin mezarı başındaydık, 19 Ocak’ta ise Agos’un önünde, Hrant Dink’in vurulduğu yerde. Bugün Türkiye’de gazetecilik denince ilk akla gelen isimlerden biri olan Uğur Mumcu’nun katledilişinin 28. yıldönümü. Şubat başında ise bir başka büyük gazeteci Abdi İpekçi’yi anacağız mezarı başında.

İktidar uzun yıllardır yargıyı ve elindeki tüm enstrümanları kullanarak gazetecileri ve gazeteciliği sindirmeye çalışıyor. Ancak son günlerde yeni bir baskı, sindirme yöntemi daha deneniyor. Abdi İpekçi’yi katleden zihniyet şimdi sokaklarda gazeteci dövüyor, ölümle tehdit ediyor, hoşlarına gitmeyen yazılar yazan, haber yapan gazetecileri hedef gösteriyor.

Başta 28 yıl önce kaybettiğimiz Uğur Mumcu olmak üzere, katledilen tüm gazetecileri saygıyla anıyoruz, hapishanelerde tutulan meslektaşlarımıza dayanışma duygularımızı iletiyoruz.

DİSK Basın-İş’li gazeteciler olarak bir kez daha baskılara boyun eğmeyeceğimizi söylüyoruz. Basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engeller kalkana, barış ve demokrasiyi kazanana kadar mücadelemiz sürecek.

DİSK Basın-İş

 

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş RT @medyaradar: DİSK Basın İş'ten 'Artı' açıklaması! https://t.co/BggqFBgPgF
Perşembe, 25 February 2021 16:54
DİSK Basın-İş DİSK Basın İş: Temennimiz bu sürecin basın emekçileri açısından kazanımla sonuçlandığı, muhalif basın kurumlarının… https://t.co/dWYXHHGh5h
Perşembe, 25 February 2021 09:46
DİSK Basın-İş DİSK Basın İş: Basın sektöründe ilk kez bir kurum ile ILO sözleşmesi doğrultusunda protokol müzakere aşamasına geli… https://t.co/43g4bP9Fbm
Perşembe, 25 February 2021 09:40