Sidebar

24
Prş, Eyl

Gazetecilere tehdit ve baskı seçim sonrasında da sürüyor. Urfa Valisi İzzettin Küçük, Tel Abyad'daki savaştan kaçanların sığındığı Akçakale'de bir basın toplantısı düzenledi. 

 

Basın toplantısında Evrensel muhabiri Hasan Akbaş valiye Akçakale'de IŞİD'lilerin bulunduğu iddiasını ve halkın tedirgin olduğunu söyledi.

Akbaş'ın ve diğer meslektaşlarımızın sorularına sinirlenen vali, polislere gazetecileri işaret etti ve "alın bunları" talimatı verdi.

 

Bu talimatın ardından polis, hiçbir gereçke göstermeden Evrensel Gazetesi'nden Hasan Akbaş, Cumhuriyet Gazetesi'nden Pınar Öğünç, Die Zeit'tan Özlem Topçu ve Die Welt'ten Deniz Yücel'i gözaltına aldı. 

Meslektaşlarımız gelen tepkiler üzerine kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. Ancak Akçakale'deki gazeteciler sadece valinin ve polisin tehdidi nedeniyle görev yapamaz durumda değil. Bölgedeki meslektaşlarımız, cihatçı çeteler tarafından da tehdit edildiklerini anlatıyor.

Türkiye'deki basın özgürlüğünün her geçen gün daha fazla ayaklar altına alınıyor. Bir süredir gazetecilerin basın toplantılarında soru yöneltmesi bile baskı ve gözaltı sebebi oluyor.

 

DİSK Basın-İş olarak bir kez daha gazetecilere yönelik baskıları kınıyor, halkı haber alma hakkına ve gazetecilere sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Bir çağrımız da gazetecilere: Her geçen gün artan baskılara karşı, örgütlenelim.

 

 Suruç

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Prof. Dr. Tamer Aker sorularımızı yanıtlıyor Sizce pandemi sürecinde sahada çalışmak zorunda kalan gazetecilerin ru… https://t.co/gJC1pcRGhn
Cumartesi, 19 September 2020 07:30
DİSK Basın-İş Prof. Dr. Tamer Aker sorularımızı yanıtlıyor Evden çalışmanın yol açtığı yalıtılmışlık hissi kişinin üretkenlik ve… https://t.co/gAT4IXiYgF
Cuma, 18 September 2020 07:21
DİSK Basın-İş Evden çalışma, çalışanlar üzerinde ne gibi psikolojik etkilere yol açabilir? Psikiyatrist ve Psikoterapist Prof. Dr… https://t.co/pYiYiztX4n
Perşembe, 17 September 2020 07:30