Sidebar

24
Prş, Eyl

Bugün saat 17.47’de etha.com.tr adlı internet sitesinde “İşçiler Enerji-Sen evraklarına el koydu” başlıklı bir haber yayımlandı. Habere daha sonra “Dev Sağlık-İş ve Basın-İş yöneticileri polise evrakların çalındığına ilişkin şikayette bulundu” ifadeleri eklendiğini gördük.

Bunun üzerine DİSK Basın-İş’ten bir yönetim kurulu üyemiz ETHA’yı aradı ve haberdeki şikayete ilişkin ifadenin gerçek dışı olduğunu belirtti. Bilginin yalan olduğunu ve bu nedenden dolayı haberin düzeltilmesini istedi.

Aramamız üzerine yapılan değişiklikte tarafımızdan bir şikayet durumu söz konusu olmadığı halde bu bilginin çıkarılmadığını aksine düzeltmenin “Bozali, Dev Sağlık-İş ve Basın-İş yöneticilerinin polise evrakların çalındığına ilişkin şikayette bulunduğu söyledi” şeklinde yapıldığını gördük.

Tarafımızca yapılan değişiklik talebi yerine ETHA tarafından ısrarla gerçeği yansıtmadığı halde Enerji-Sen Yöneticisi Mustafa Bozali’nin bu ifadelerine yer verildi.

DİSK Basın-İş olarak polise şikayette bulunmadık. Polise şikayet ettiğimiz yönündeki ifadeler yalandır.

Bu tutum, aynı zamanda gazetecilik ve basın ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bir habere yer verirken olayla ilgili diğer kişi ve kurumların ifadelerine başvurmamak, buna rağmen kendilerine ulaşan tarafın dile getirdiği bilgilere yer vermemek gazetecilik mesleği açısından etik bir davranış değildir. Bu anlayış sonucunda yalan haberler ortaya çıkmakta ve söz konusu haber iftira niteliği taşımaktadır.

DİSK Basın-İş olarak yakından takip ettiğimiz etha.com.tr gibi bir internet sitesinin söz konusu tavrını kınıyoruz.

 

Bu konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendiriyor ve haberin düzeltilmesini bekliyoruz.

 

 

DİSK Basın-İş Yönetim Kurulu

 

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Prof. Dr. Tamer Aker sorularımızı yanıtlıyor Sizce pandemi sürecinde sahada çalışmak zorunda kalan gazetecilerin ru… https://t.co/gJC1pcRGhn
Cumartesi, 19 September 2020 07:30
DİSK Basın-İş Prof. Dr. Tamer Aker sorularımızı yanıtlıyor Evden çalışmanın yol açtığı yalıtılmışlık hissi kişinin üretkenlik ve… https://t.co/gAT4IXiYgF
Cuma, 18 September 2020 07:21
DİSK Basın-İş Evden çalışma, çalışanlar üzerinde ne gibi psikolojik etkilere yol açabilir? Psikiyatrist ve Psikoterapist Prof. Dr… https://t.co/pYiYiztX4n
Perşembe, 17 September 2020 07:30