Sidebar

25
Pzt, Oca

Sendikamız DİSK Basın İş’in de üyesi olduğu Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ile Avrupa Gazeteciler Federasyonu Türkiyeli gazetecileri desteklemek ve meslektaşlarıyla dayanışmak için bir fon oluşturdu.

DİSK Basın İş’in de üyesi olduğu Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ile Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Türkiye’de işten atılmış, hakkında soruşturma açılmış ya da tutuklanmış gazeteciler ve aileleriyle dayanışma amacıyla bir fon oluşturdu.

Gazetecilerin bilhassa 2016’daki darbe girişiminin ardından artarak baskı altına alındığını, saldırı, yargılanma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan IFJ-EFJ, “Binlerce gazetecinin işini kaybetmesi, gazetecilerin ve ailelerinin üzerinde felaket etkilere neden oldu” dedi.

IFJ Genel Sekreteri Anthony Bellanger “Bu Türk gazetecilerle dayanışmamızın önemli bir sembolü ama sembol olmanın da ötesinde, bu zor zamanlarda meslektaşlarımızı görevlerini yapmaya devam etmelerine cesaretlendirmek, gazetecilere gereken destek ve konforu sağlamak için gerçek bir kaynak” dedi.

IFJ-EFJ’nin hayata geçirdiği bu dayanışma fonu işten atılan, soruşturmaya uğrayan gazetecileri kapsıyor, hukuki ve insani destek sunmayı amaçlıyor.

Dayanışma fonuna,

* Hakkında soruşturma açılan ya da tutuklanan gazeteciler hukuki destek ve savunma masrafları için,

* Gazetecilere ya da tutuklanan yahut soruşturmaya uğrayan gazetecilerin ailelerine destek,

* Hakkında soruşturma açılan ya da tutuklanan gazeteciler ya da aile üyeleri için tıbbi masrafların karşılanması amacıyla başvurulabilir.

Sadece Türkiye’de çalışan gazetecileri kapsayan bu fona buraya tıklayarak başvurabilirsiniz.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş 📍 Freelance çalışan yayınevi emekçileri; güvencesiz, sosyal haklardan yoksun çalışmaya mahkum değilsiniz! Yayınevi… https://t.co/itAupzT83L
About 22 hours ago
DİSK Basın-İş Sendikamızı instagram hesabından da takip ederek, 'bizde daha ne hikayeler' olduğunu görebilirsiniz 👇… https://t.co/s85WJiMPp0
Pazar, 24 January 2021 13:38
DİSK Basın-İş ''Başta 28 yıl önce kaybettiğimiz Uğur Mumcu olmak üzere, katledilen tüm gazetecileri saygıyla anıyoruz, hapishanel… https://t.co/i5shvhgGax
Pazar, 24 January 2021 10:44