Sidebar

18
Cu, Haz

Basılmasında hukuki merciler tarafından herhangi bir sorun bulunmadığı halde bastıkları kitap ve gazetelerden dolayı tutuklu yargılanan Gün Matbaası çalışanı 21 işçiden 8’i tahliye edildi. 13 işçinin tutukluluğunun devamına karar verildi.

Özgürlükçü Demokrasi gazetesini bastığı gerekçesiyle tutuklanan ve aralarında üyelerimizin de bulunduğu Gün Matbaası çalışanlarının davası 18 Eylül Silivri’de görüldü.

Silivri hapishanesi karşısında bulunan mahkeme salonunda görülen davaya 5 Nisan’dan bu yana tutuklu bulunan işçilerin yakınları ile sendikamız Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Alp Tekin Babaç, sendikamızın eski Genel Başkanı Ertuğrul Bilir, siyasetçiler ve basın mensupları katıldı.

Hakim işçilere “Gazeteyi neden gece basıyorsunuz?”, “Gazeteyi basarken yazılan yazılardan hiç rahatsızlık duymadınız mı?”, “Orada işe nasıl başladınız?” şeklinde soruların yanı sıra Özgür Gündem’in yayın politikasından rahatsız olup olmadıkları ile ilgili sorular sordu. İşçiler de matbaacılık dersi niteliğinde savunmalar yaptı. Matbaada çalıştıkları bölümleri ve yaptıkları işleri ayrıntılarıyla anlatan işçiler matbaada basılan kitap ve gazetelerin tamamının ISBN ve ISSN numaralı veya mevkute beyannamesi olan ürünler olduğunu ve baskı sonrasında ürünlerin gerekli kurumlara seçkiler halinde gönderildiğini belirttiler.

Gün Matbaacılık çalışanı 21’i tutuklu 22 kişinin yargılandığı davada mahkeme Necat Hızarcı, Sadettin Demirtaş, Muhammet Özkan, Mehmet Kadir Özkara, Cumali Öz, Süleyman Güneş, Kemal Daşdöğen ve Özgür Bozkurt’un tahliyesine; Cemal Tunç, Erdoğan Zemur, İhsan Sinmiş, İrfan Karaca, Kasım Zengin, Kazım Göçer, Mahmut Abay, Mehmet Emin Sümeli, Musa Kaya, Mürsel Demir, Polat Arslan ve Uğur Selman Kelekçiler'in "üzerlerine atılı suçun niteliğini göz önünde bulundurarak tutukluluk halinin devamına" karar verdi. Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan Derviş Avras hakkında çıkarılan yakalama kararının beklenilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca tahliye kararı verdiği 8 işçi için yurtdışı yasağı koydu. Bir sonraki duruşmanın 3 Aralık günü Çağlayan Adliyesi’nde yapılmasına karar verildi.

DİSK Basın-İş temsilcisi Alp Tekin Babaç: Tutuklu işçiler sadece matbaacılık mesleğini icra ettikleri için hapiste tutulmaktadır. Yargılanan işçiler arasında sendikamızın da üyeleri vardır. Duruşma boyunca işçilerden örgüt bağlantısı kurulmaya çalışılsa da işçiler montajcılık, kalıpçılık, katlama ve kırım ustalığı, webb ofset ustalığı, tabaka ofset ustalığı, ciltçilik, bıçakçılık, paketleme işi ile ilgili mesleki bilgileri mahkeme heyetine anlattı.

Ayrıca işçilerin çoğunun ifadelerinde neden o matbaada çalıştıklarını, milliyetlerini ve dini inanışlarını ifade etmek zorunda hissetmesi işçiler üzerinde kurulan baskının göstergelerindendir. Öte yandan neden o matbaada çalıştıkları ile ilgili açıklama yapan her işçi “sigortasını yatıran ve maaşını düzgün ödeyen bir işyeri” olduğunu belirtmiştir. Bu durum matbaacılık sektöründe sigortasız işçi çalıştırmanın yaygınlığı ile ücret ödemelerindeki düzensizliği gözler önüne seren niteliktedir.

DİSK Basın-İş eski Genel Başkanı Ertuğrul Bilir: İşçilerin tutukluluk hallerinin devam etmesi hem diğer matbaacılara bir gözdağı niteliğindedir hem de bir yargı skandalıdır. Bir matbaacı bastığı ürünün içeriğinden sorumlu değildir. Yetkili mercilerden gerekli izinleri alınmış matbuatı basmak matbaacının işidir.  Verilen görevi yapmamak 4857 sayılı İş Kanunu’na göre işveren tarafından işten çıkarma gerekçesi yapılabilir.

Ayrıca tabaka ofset baskı yapılırken bir tabaka kağıtta (formada) 16 sayfa bulunur ve işçi bu sayfayı 3-4 saniyeliğine görebilmektedir. Gazete basılırken de matbaacı yazıları 3-4 saniye kadar görebilir. Bu koşullarda matbaacının basılı ürünle ilgili intiba oluşturma şansı yoktur.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş HDP’ye başsağlığı diliyoruz. Bu saldırı sadece HDP’ye değil tüm toplumadır. Demokrasi ve barıştan yana olanlar bu k… https://t.co/CYdffyzodn
Perşembe, 17 June 2021 18:27
DİSK Basın-İş DİSK Basın İş olarak bugün saat 20.00'de Zoom üzerinden "Mülteci Odaklı Habercilik" atölyesi gerçekleştiriyoruz.… https://t.co/wudUwVhqZN
Çarşamba, 16 June 2021 05:31
DİSK Basın-İş DİSK Basın İş olarak 16 Haziran Çarşamba günü saat 20.00'de Zoom üzerinden "Mülteci Odaklı Habercilik" atölyesi ger… https://t.co/ht5S14nKPE
Pazartesi, 14 June 2021 18:47