Sidebar

05
Prş, Ağu

Üst örgütümüz Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Genel Sekreteri Antony Belenger, Özgür Gündemle Dayanışma kampanyası nedeniyle hapiste bulunan yönetim kurulu üyemiz Ayşe Düzkan’a bir mektup yazdı. Belenger’ın kaleme aldığı mektubun tam metni şöyle:

Sevgili Ayşe, 

Senin ve diğer dört gazeteci arkadaşın hapis cezasına çarptırıldığınız haberini büyük bir dehşetle karşıladım. IFJ ve kendim adına sana ve kader ortaklarına desteğimizi sunmak istiyorum.

Uzun bir yargılanma süreci sonucunda, “terör örgütü propagandası yaymak”tan suçlu bulundunuz. Hepimiz bunun doğru olmadığını, size yönelik suçlamaların temelsiz olduğunu biliyoruz; aynı iddia makamının da bildiği gibi.

Yaptığınız, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı en zor ve toplumu en çok bölündüğü bu dönemde gazeteciliğe devam etmek, Özgür Gündem'deki meslektaşlarımızla dayanışmadan yana olmak ve basın özgürlüğü için ayağa kalkmaktı. Özverinizi ve cesaretinizi selamlıyoruz.

Ne yazık ki medyaya yönelik benzeri görülmemiş ve akıl dışı bir baskı sonucunda, yalnızca görevlerini yerine getirdikleri için, 161'den fazla gazeteci şu anda Türkiye'de hapiste ve daha fazlası da demir parmaklıkların arkasına gönderilmeyi bekliyor.

Medyanın görevi, bu görev ne kadar zor hale gelmiş, toplum ne kadar bölünmüş olursa olsun, topluma haber ulaştırmaktır. Türkiye kutuplaşmış durumda ve medyaya dönük bu politikalar durumu daha da kötüleştirmekte. Yalnızca gazetecilere ve medyaya değil, halka da zarar vermekte ve ülkenin birliği ve barışı sağlama şansını azaltmakta.

Sevgili Ayşe,

Hapiste olsan da yalnız değilsin. Türkiye gazeteciliği için yaptığın fedakarlıkla gurur duymalısın. Güçlü ol ve seni son derece takdir ettiğimizden ve serbest bırakılman için çabalarımızı sürdüreceğimizden emin ol.

Dayanışmayla,

Anthony Bellanger

Genel Sekreter

 

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Yangın bölgesinde görev yapan arkadaşlarımız; Olağanüstü bir sıcaklık hissederseniz hızla sıcağın geldiği yönün aks… https://t.co/0DlYwRKUaG
About 14 hours ago
DİSK Basın-İş Yangın bölgesinde görev yapan arkadaşlarımız; Görev yapacağınız bölgeyi kriz masasına bildirin İtfaiye, OGM ve aram… https://t.co/92g98zoRte
About 14 hours ago
DİSK Basın-İş Ekiplerin kısa sürelerde değiştirilmesi ve sağlık kontrolünden geçirilmesi önemlidir. Yangın bölgesinde görev yapıl… https://t.co/MUafM79Ql2
About 14 hours ago