Sidebar

05
Prş, Ağu

Dünya Gazetesi’nin Adana bürosunda Bölge Temsilcisi olarak görev yapan Recep Şenyurt, uğradığı tacizi ifşa eden çalışana tazminat davası açtı. Mahkeme tazminata yer olmadığına karar verdi.

Dünya gazetesinde çalışırken uğradığı taciz nedeniyle işten ayrılan kadının durumu sendikamız tarafından gündeme taşındı. Kadının beyanını esas alan gazete yönetimi yürüttüğü soruşturma sonucunda başka kadınların da tacize uğradığını belirledi ve Recep Şenyurt’un işine son verdi. İşe iade davası açan Şenyurt bir yandan da tacize uğrayan kadına tazminat davası açtı. İftiraya uğradığını öne süren Recep Şenyurt 26 bin TL tazminat talep etti. Adana 3. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davada mahkeme tazminat talebine yer olmadığına karar verdi.

Davacı, dava boyunca vekilleri aracılığıyla sunduğu dilekçelerde kadına yönelik şiddete karşı ses çıkaran kadınları baskılamayı hedefledi. Kadının bir yıl boyunca susmasını sorguladı. ‘Çocuklu, evli ve saygıdeğer bir yönetici olduğunu, Adana – Mersin çevresinde bilinen biri olduğunu, bu nedenle taciz suçunu işlemeyeceğini, kendisine iftira edildiğini öne sürdü.

 Mahkemece dinlenen davalı tanıkları da tacize uğradığını anlattı. Davalı vekili cevap dilekçelerinde tacize uğrayan kadınların susma refleksine ilişkin istatistikler sundu. Davacının işten ayrılmasıyla müvekkilin beyanları arasında bir illiyet bağı kurulamayacağını vurguladı. Ayrıca müvekkilin dedikodu mekanizmaları değil, gazete yönetimine bildirmek suretiyle hak aradığını belirtti. Davacı, kendi davranışları nedeniyle pek çok kadının işsiz kalmasına neden olduğu halde işten ayrıldıktan sonra kendi şirketini kurup, hiçbir bedel ödemediği halde maddi tazminat talep etme cüretini gösterdi. Aynı zamanda ailesiyle arası bozulduğu için manevi tazminat istedi. Bu hak arama özgürlüğü değil, şiddete karşı ses çıkaran bir kadını susturma çabasıdır.

Tacize maruz kalan davalı kadının avukatı Avukat Tuba Güneş, “Bu davanın amacı, kadınlar üzerinde tahakküm kuracağını düşünen bir yöneticinin bir çalışanını yeniden bu kez dava yoluyla baskı altına almak istemesidir. 3 yıl boyunca bu baskıya karşı direnen müvekkilim, bu çabaları sonuçsuz bıraktı. Dava boyunca müvekkilin ve tanıkların taciz karşısında neden sustuğu, toplumsal cinsiyet terimlerinin kullanılmasının etik dışı olduğu, iftiranın da taciz kadar aşağılık bir eylem olduğu gibi tuhaf ifadelerle karşılaştık. Karşı tarafın iddia ettiği gibi davacının evli, çocuklu, tanınan biri olması erkeklerin kendilerini cinsel taciz suçunu işleyemeyecek olması anlamına gelmez. Bir avukat olarak eşitlik ilkesine aykırı bu savunmaları hala okuyor ve duyuyor olmaktan hicap duyuyorum. Kadınların taciz karşısında neden sustuğunun sorgulanmasına, sonra ifşa ettiğinde yeniden sorgulanmasına alışmak istemiyoruz. Dayanışmayla cinsiyetçi yöneticilere, taleplere karşı kadınları savunmaya devam edeceğiz.”

Davalı kadın gazeteci  “Recep Şenyurt, bir dava açıp kenara çekildi. İşten ayrılmama neden olmasına rağmen bana bu davayı açarak üç yıllık bir dava süreci yaşattı. Ancak sendika ve kadınların yanımda olması beni güçlendirdi. Bu süreci birlikte atlatmamızı sağladı. Davayı kazandığımız için çok mutluyum ama başından beri anlamsız olan bu davanın reddedilmesine sevinmek bile üzücü” dedi.

Davayı DİSK Basın-İş ve Adana Kadın Platformu’ndan kadınlar takip etti.

The Europea Centre for Press and Media Freedom (ECPMF) 2020 yılı için Journalists-in-Residence (JiR) programına başvuru için çağrı yaptı. Adaylar Haziran 2020-Şubat 2021 yılları arasında altı aylık periyot için başvurabilir.


JiR programı Avrupa Birliği üyesi ya da aday ülkelerde çalışan risk altındaki gazeteciler için hasmane çalışma ortamından bir kaçış fırsatı olarak oluşturuldu. Maksmum 6 ayı kapsayacak her bir periyot için üç aday seçilecek.


Program adaylara,

* Burs süresince kalacakları Leipzig’de eşyalı bir ev,

* Aylık 1000 Euro burs ve sağlık sigortası,

* Leipzig’e gidiş-dönüş ulaşım ve vize ücretlerini,

* ECPMF’in gazeteci ağına erişimi, istenirse belli konularda eğitimleri,

* Talep edilirse psikoterapi ücretlerini karşılayacak.


Gazetecilerin programa başvurabilmesi için pasaportlarının olması, ilgili ülkelerde yaşıyor olmaları ve en az 3 yıllık gazetecilik deneyimine sahip olması gerekiyor. Başvuracak gazeteciler mesleki faaliyetlerinden ötürü risk altında olmalı. Ayrıca başvurucuların İngilizce ya da Almanca temel dil bilgisine sahip olmaları gerekiyor.


Daha fazla bilgiye şu bağlantıdan ve Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ulaşabilirsiniz.

Ezra Del Rosario, International Journalists Network için koronavirüs pandemisine ilişkin haberlerin nasıl yapılması, nelerin yapılmaması gerektiğini yazdı. Del Rosario’nun makalesini Türkçeleştirdik.

COVID-19 yayılmaya devam ederken dünyanın her yerindeki gazeteciler yorulmaksızın izleyici ve okuyucuları için pandemi hakkındaki son haberleri ulaştırmaya çalışıyor. Sağlık ve bilim haberleri yapma deneyimi olmayan muhabirler için COVID-19 hakkındaki güncel bilgileri takip etmek çok zor olabilir.

Gazetecilerle bilim uzmanlarını biraraya getiren SciLine yakın zamanda bir webinar düzenleyerek COVID-19’u takip eden her deneyimden gazetecilere bir rehber hazırladı.

Panelistler arasında The Washington Post’un sağlık ve bilim editörü Laura Helmuth, ProPublica’nın sağlık muhabiri Caroline Chen ve American Public Health Association’ın (Amerikan Halk Sağlığı Derneği) yönetici direktörü tıp doktoru Georges C. Benjamin de vardı.

SciLine’ın en iyi önerilerini aşağıda sıraladık:

Birçok kaynak edinin

Helmuth muhabirlere hastaedeki, üniversitelerdeki ve hükümet kurumlarındaki insanlarla iletişime geçmeyi öneriyor.

Chen, her muhabirin ekibinde en az bir epidemiyolojist, bir labarotuvar uzmanı ve bir yerel sağlık görevlisi olması gerektiğini ekliyor. Bunlar haberler için kritik bilgiler sunmanın yanı sıra yeni bilgiler bağlamında ve hükümet açıklamalarının teyit edilmesinde kayıt dışı kaynaklar olarak yardımcı olabilir.

Geçmiş taraması yapmayın unutmayın

Dr. Benjamin, elinizde bir kaynak listesi olduğunda onlardan aldığınız bilgileri dikkatlice incelemenin önemli bir tedbir olduğunu söylüyor. COVID-19’un “çok kesitli, çok kaynaklı bir sorun” olduğunu hatırlatan Dr. Benjamin, muhabirlere sağlık ve sağlık bakımıyla uğraşan hükümet kurumlarını asla ihmal etmemeyi öneriyor.

Şeffaf olun

COVID-19 çevresindeki haberler sürekli güncelleniyor. Güncellemeleri yakalayarak COVID-19'u en etkili şekilde haberleştirmek için Helmuth ve Chen, gerçek zamanlı olarak veri ve güncel bilgi
toplama sürecini okuyuculara göstermeyi öneriyor.
“Bilim çok karmaşık olabilir,” diyor Helmuth, ve okuyuculara bu karmaşıklığı göstermek kaygılarını şeffaflık yoluyla hafifletecektir. Helmuth ayrıca bilinin verileri yinelemenin iyi bir şey olduğunu vurguluyor.

Chen, sayıların yayınlanana kadar eskiyebilme ihtimaline karşı her zaman bilgileri tarih damgasıyla verilmesi gerektiğini ekliyor.

Tahminde bulunmayın

Tedarik ve test kapasitesi gibi konularda çok kesin bilgiye sahip olsanız da Chen, sürekli değişen ve pek sağlam olmayan sayılar konusunda kesin rakam vermeye karşı uyarıyor. Chen vaka ve ölüm oranlarındaki bu tahminlere “yumuşak sayılar” diyor. Okuyucuların bu rakamların hizla değiştiğini anlaması önemli.

Yanlış bilgilendirme

COVID-19 çevresindeki histeri içinde yanlış bilgiler ve komplo teorileri kaçınılmaz olarak internette dolaşıyor. Bu hikayelerle mücadele ederken gazeteciler yanlış bilginin kaynağına dikkat ederek, gerçeklerle değiştirerek ve neden dolaştıklarını açıklayarak bunları çürütmeli.

Sorunun bir parçası olmayın

Dr. Benjamin’e göre gazetecilerin, başlıklarının haberleri yansıttığından emin olarak yanlış bilgilendirme sorununun bir parçası olmaktan kaçınması gerekiyor.

Ayrıca yazınızın tonu konusunda da dikkatli olmanız gerekiyor. Chen’e göre kullanılan yanlış dil ya da kelime seçimi okuyucuları hızla paniğe sürükleyebilir.

Meslektaşlarınızla birlikte çalışın

Dünyanın her yerindeki gazeyeciler birlikte keşfedilmemiş bölgelerde haber yapıyorlar. Gazetecilere sorularla ulaşmak ve onların tavsiyesini almak bir zaruriyet.

“Atlatılmaktan korkmayın” diyor Helmuth. Mevcut haber dolaşımında yeni bir hikaye bulmanız çok zor değil.

İtiraz etmekten korkmayın

Dr. Benjamin ayrıca muhbirleri, editörleri hikayelerinin temel unsurlarını değiştirmeye çalışırken direnmelerinin önemli olduğu konusunda uyarıyor.

Kendi toplumunuza odaklanın

COVID-19 hakkında yeni bilgiler yayınlandıkça sürekli yeni hikayeler yayınlama baskısı olsa da, panelistler izleyicilere “büyük resmin” değişmediğini hatırlatıyor. Salgın hakkındaki detaylar ve veriler değişebilir ama önleyici bilgi aylar boyunca geçerli olacak.

COVID-19’u takip ede gazeteciler ayrıca virüsün kendi toplumlarını nasıl etkilediğiyle de ilgilenmeli. Chen sadece “İhmal edilen hangi topluluğu önemsiyorum?” diye sorarak bir sonraki hikayelerini kolaylıkla bulabilirler.

Krizin insani yanını unutmayın

Böylesi bir belirsizlik be olumsuzluk zamanında insan açısına odaklanmak önemlidir. İlk ağızdan hikayeler, okuyuculara o rakamların ve istatistiklerin arkasındaki insanları göstermekte çok etkilidir. Doğru şekilde kullanıldığında bu hikayeler olumlu okuyucu tepkisi ve yüksek etkileşim yaratır.

Muhabirlerin korkuyu hakikat ve önerilerle dengeleyerek alarmla mücadele etmeleri önemlidir. Örneğin, marketlerdeki malzemeleri boşaltan insanlar hakkında yazarken istifçiliğin ne kadar gereksiz olduğu, nereden ne zaman alış veriş yapılabileceği eklenebilir.

Jéssica Cruz, International Journalists Network için gazetecilerin çalışırken COVID-19 pandemisinden kendilerini nasıl koruyabileceklerine dair bir yazı kaleme aldı. Yazının çevirisini yayınlıyoruz.

Brezilya’daki yeni koronavirüse ilişkin ilk vakası 26 Şubat’ta kayıtlara geçti. 24 Mart itibariyle bu rakam hızla 2 bin 18 vakaya ve 34 ölüme tırmandı.
Ama, São Paulo ve Rio de Janeiro’da okulların kapanmasından hemen önce, sağlık kurumlarının sosyal mesafelenme çağrısına rağmen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hükümet yanlısı bir gösteriye katılarak yüzlerce yurttaş ve gazeteciyle temas kurdu. CNN Brasil’in yeni yayınladığı bir röportajda Bolsonaro kitlesel etkinlikleri yasaklamak gibi koruyucu tedbirleri “histeri” olarak nitelendirdi.

Bolsonaro’nun kendisi de koronavirüs testi yaptırdı ve Şubat ayında ABD’ye seyahate katılan en az 22 Brezilya delegasyonu üyesi de koronavirüsle temas etti.

Bolsonaro’nun sehayatini takip eden Folha de S. Paulo’dan gazeteci Marina Dias kendisini karantinaya almaya karar verdi. Hesabından paylaştığı bilgilere göre virüsün bulaşmasına Washington’da insanlarla dolu penceresiz bir odada katıldığı toplantıdan daha çok elverişli bir
ortam olamazdı.

Bu sırada kamu hizmeti olarak gazetecilik çok hayati ve durmayacak. Gazeteciler hala basın toplantılarını takip ediyor, sahadan haber yapıyor. Kendilerini bu hastalıktan korumak için ne yapabilirler?

Dünya Sağlık Örgütü’nün önderliğinde Brezilya Sağlık Bakanlığı aralarında medyanın da olduğu tüm iş alanları için rehber hazırladı. Rehberde sanat toplantılar önerilirken gereksiz seyahatlerin iptal edilmesi ve mümkünse çalışanların evlerinden çalışmaya cesaretlendirilmesi tavsiye ediliyordu. Yöneticilere işçilerin yoğun çalışma saatlerinden kaçınmaları için alternatif programlar benimsemeleri tavsiye edildi.

Birçok Brezilyalı medya kuruluşu bu koruyucu önlemleri hayata geçirirken pandemi üzerine haberlere daha fazla yoğunlaştı. Folda de S. Paulo, O Estado de S. Paulo ve O Globo gibi en büyük gazeteler çalışanlarının evlerinden çalışmaya teşvik etti. Haber odalarında kalan gazeteciler için São Paulo’da bulunan Emílio Ribas Institute’te enfeksiyon uzmanı olan Dr. Jamal Suleiman insanlara aralarında birkaç metre mesafe olmasını öneriyor. Buna haber sunucuları ve röportaj yapılanlar da dahil.

“İşe gider gitmez eşyalarınızı (bilgisayarınız gibi) yüzde 70 alkollü bir çözeltiyle temizlemelisiniz” diyen Dr. Suleiman, “İşiniz bittiğinde ellerinizi yıkayın ve sonra çalışmaya başlayın. İşten çıkarken de aynısını tekrarlayın” diye öneriyor.

Tüm bu önlemlerin virüsün bulaşma tiskini düşürse de Dr. Suleiman, kişilerin hala virüse maruz kalabileceğinin altını çiziyor.
Geçtiğimiz Pazartesi São Paulo Profesyonel Gazeteciler Sendikası (SJSP) medya kuruluşları için yayınladığı rehberinde yüz yüze röportajların ancak çok gerekli olduğu durumlarda yapılmasını ve haber için gerekli olmayan tüm iş seyahatlerinin iptal edilmesini önerdi. Bu rehberler fotomuhabirler ve videoculara kıyasla uzaktan çalışmaya daha çok alışmış olan dijital medya çalışanları için daha yapılabilir. Görsel yayın yapan gazeteciler röportajları için video konferansları kullanırken bunun mümkün olmadığı durumlarda soğuk algınlığı ya da grip semptomları göstermeyen daha az sayıda insanın olduğu konumlar seçiyorlar.

Dr. Süleyman açık alanların artık güvenli olmadığını söylüyor. “Yığılma bir sorun. Virüsün havada 2 (ya da 3) saat kalabildiğine dair araştırmalar mevcut. Bunun ne kadarı etkili olur? Hala bilmiyoruz” diyor Dr. Süleyman. Bu nedenle ideal olanı daha az insanın gidip-geldiği alanları seçmek.

Röportaj yapılan kişilerin taşıyıcı olup olmadığının belirlenemediği sokak röportajlarındaysa ameliyat maskesit takılmalı. “Kullanın ve atın. Maskenin süresi iki saattir ama iki saat boyunca aynı kişiyle röportaj yapmazsınız. Her röportaj yapacağınız kişiyle başka bir maske kullanın” diye öneriyor Dr. Suleiman. Dr. Suleiman 1990’larda Brezilya’da HIV vakaları patladığı zaman televizyon ekiplerinin çok kalabalık olduğunu, dört-beş kişilik olduğunu hatırladığını söylüyor. Bugün maksimum iki kişilik küçük ekiplerin epidemikleri takip etmek konusunda ideal olduğunu, bunun enfeksiyon yayılım
ihtimalini azalttığını düşünüyor.

Ekipmanlara gelince, muhabirlere iki mikrofon kullanmaları öneriliyor. Biri kendileri, diğer röportaj yaptıkları kişi için. Ve tüm ekipmanların alkolle temizlenmesi gerekiyor. Sahada çalışan ekipler içinse TV Globo içinde el dezenfektanı ve ekipmanları dezenfekte etmek için kullanılan Lysoform olan kitler üretiyor.

TV Globo’nun sözcüsü e-mailinde “Semptomları olan kişilerle röportaj yapmıyoruz ve röportaj yaptığımız kişilerle de aramızda güvenli bir mesafe koyuyoruz. Buna ek olarak hastanelerden videolar gibi kullanıcıların hazırladıkları daha sonra gazeteciler tarafından teyit edilen içerikleri
kullanmaya teşvik ediyoruz” diyor.

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı basın toplantısını WhatsApp üzerinden video konferans ile gerçekleştirdi. Yine de Başkan Bolsonaro pandemi risklerini minimize etmeye devam ediyor ve yüz yüze röportajlar ayarlıyor.

Gazeteciler için COVID-19’dan korunma ipuçları:

* Eğer yapabiliyorsanız evinizden çalışın.
* Haber merkezlerinde çalışma alanınızı en az yüzde 70 alkollü bir çözeltiyle temizleyin.
* Ellerinizi düzenli olarak 20 saniye boyunca yıkayın.
* Yüz yüze röportajları ancak çok gerekliyse yapın.
* Röportaj yaptığınız kişilerle aranıza yaklaşık 2 metre mesafe koyun.
* İki mikrofon kullanın, alkol ve kullan-at mendillerle temizleyin.
* Tüm ekipmanınızı alkol ile temizleyin.
* İki kişiden fazla olmayan ekiplerle çalışın.
* Az yaya trafiğinin olduğu yerleri seçin.
* Sokakta rastgele röportaj yaparken ameliyat maskesi kullanın ve ardından maskeyi hemen
atın.

Diğer Makaleler...

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Yangın bölgesinde görev yapan arkadaşlarımız; Olağanüstü bir sıcaklık hissederseniz hızla sıcağın geldiği yönün aks… https://t.co/0DlYwRKUaG
About 15 hours ago
DİSK Basın-İş Yangın bölgesinde görev yapan arkadaşlarımız; Görev yapacağınız bölgeyi kriz masasına bildirin İtfaiye, OGM ve aram… https://t.co/92g98zoRte
About 15 hours ago
DİSK Basın-İş Ekiplerin kısa sürelerde değiştirilmesi ve sağlık kontrolünden geçirilmesi önemlidir. Yangın bölgesinde görev yapıl… https://t.co/MUafM79Ql2
About 15 hours ago