Sidebar

29
Prş, Eyl

Ezra Del Rosario, International Journalists Network için koronavirüs pandemisine ilişkin haberlerin nasıl yapılması, nelerin yapılmaması gerektiğini yazdı. Del Rosario’nun makalesini Türkçeleştirdik.

COVID-19 yayılmaya devam ederken dünyanın her yerindeki gazeteciler yorulmaksızın izleyici ve okuyucuları için pandemi hakkındaki son haberleri ulaştırmaya çalışıyor. Sağlık ve bilim haberleri yapma deneyimi olmayan muhabirler için COVID-19 hakkındaki güncel bilgileri takip etmek çok zor olabilir.

Gazetecilerle bilim uzmanlarını biraraya getiren SciLine yakın zamanda bir webinar düzenleyerek COVID-19’u takip eden her deneyimden gazetecilere bir rehber hazırladı.

Panelistler arasında The Washington Post’un sağlık ve bilim editörü Laura Helmuth, ProPublica’nın sağlık muhabiri Caroline Chen ve American Public Health Association’ın (Amerikan Halk Sağlığı Derneği) yönetici direktörü tıp doktoru Georges C. Benjamin de vardı.

SciLine’ın en iyi önerilerini aşağıda sıraladık:

Birçok kaynak edinin

Helmuth muhabirlere hastaedeki, üniversitelerdeki ve hükümet kurumlarındaki insanlarla iletişime geçmeyi öneriyor.

Chen, her muhabirin ekibinde en az bir epidemiyolojist, bir labarotuvar uzmanı ve bir yerel sağlık görevlisi olması gerektiğini ekliyor. Bunlar haberler için kritik bilgiler sunmanın yanı sıra yeni bilgiler bağlamında ve hükümet açıklamalarının teyit edilmesinde kayıt dışı kaynaklar olarak yardımcı olabilir.

Geçmiş taraması yapmayın unutmayın

Dr. Benjamin, elinizde bir kaynak listesi olduğunda onlardan aldığınız bilgileri dikkatlice incelemenin önemli bir tedbir olduğunu söylüyor. COVID-19’un “çok kesitli, çok kaynaklı bir sorun” olduğunu hatırlatan Dr. Benjamin, muhabirlere sağlık ve sağlık bakımıyla uğraşan hükümet kurumlarını asla ihmal etmemeyi öneriyor.

Şeffaf olun

COVID-19 çevresindeki haberler sürekli güncelleniyor. Güncellemeleri yakalayarak COVID-19'u en etkili şekilde haberleştirmek için Helmuth ve Chen, gerçek zamanlı olarak veri ve güncel bilgi
toplama sürecini okuyuculara göstermeyi öneriyor.
“Bilim çok karmaşık olabilir,” diyor Helmuth, ve okuyuculara bu karmaşıklığı göstermek kaygılarını şeffaflık yoluyla hafifletecektir. Helmuth ayrıca bilinin verileri yinelemenin iyi bir şey olduğunu vurguluyor.

Chen, sayıların yayınlanana kadar eskiyebilme ihtimaline karşı her zaman bilgileri tarih damgasıyla verilmesi gerektiğini ekliyor.

Tahminde bulunmayın

Tedarik ve test kapasitesi gibi konularda çok kesin bilgiye sahip olsanız da Chen, sürekli değişen ve pek sağlam olmayan sayılar konusunda kesin rakam vermeye karşı uyarıyor. Chen vaka ve ölüm oranlarındaki bu tahminlere “yumuşak sayılar” diyor. Okuyucuların bu rakamların hizla değiştiğini anlaması önemli.

Yanlış bilgilendirme

COVID-19 çevresindeki histeri içinde yanlış bilgiler ve komplo teorileri kaçınılmaz olarak internette dolaşıyor. Bu hikayelerle mücadele ederken gazeteciler yanlış bilginin kaynağına dikkat ederek, gerçeklerle değiştirerek ve neden dolaştıklarını açıklayarak bunları çürütmeli.

Sorunun bir parçası olmayın

Dr. Benjamin’e göre gazetecilerin, başlıklarının haberleri yansıttığından emin olarak yanlış bilgilendirme sorununun bir parçası olmaktan kaçınması gerekiyor.

Ayrıca yazınızın tonu konusunda da dikkatli olmanız gerekiyor. Chen’e göre kullanılan yanlış dil ya da kelime seçimi okuyucuları hızla paniğe sürükleyebilir.

Meslektaşlarınızla birlikte çalışın

Dünyanın her yerindeki gazeyeciler birlikte keşfedilmemiş bölgelerde haber yapıyorlar. Gazetecilere sorularla ulaşmak ve onların tavsiyesini almak bir zaruriyet.

“Atlatılmaktan korkmayın” diyor Helmuth. Mevcut haber dolaşımında yeni bir hikaye bulmanız çok zor değil.

İtiraz etmekten korkmayın

Dr. Benjamin ayrıca muhbirleri, editörleri hikayelerinin temel unsurlarını değiştirmeye çalışırken direnmelerinin önemli olduğu konusunda uyarıyor.

Kendi toplumunuza odaklanın

COVID-19 hakkında yeni bilgiler yayınlandıkça sürekli yeni hikayeler yayınlama baskısı olsa da, panelistler izleyicilere “büyük resmin” değişmediğini hatırlatıyor. Salgın hakkındaki detaylar ve veriler değişebilir ama önleyici bilgi aylar boyunca geçerli olacak.

COVID-19’u takip ede gazeteciler ayrıca virüsün kendi toplumlarını nasıl etkilediğiyle de ilgilenmeli. Chen sadece “İhmal edilen hangi topluluğu önemsiyorum?” diye sorarak bir sonraki hikayelerini kolaylıkla bulabilirler.

Krizin insani yanını unutmayın

Böylesi bir belirsizlik be olumsuzluk zamanında insan açısına odaklanmak önemlidir. İlk ağızdan hikayeler, okuyuculara o rakamların ve istatistiklerin arkasındaki insanları göstermekte çok etkilidir. Doğru şekilde kullanıldığında bu hikayeler olumlu okuyucu tepkisi ve yüksek etkileşim yaratır.

Muhabirlerin korkuyu hakikat ve önerilerle dengeleyerek alarmla mücadele etmeleri önemlidir. Örneğin, marketlerdeki malzemeleri boşaltan insanlar hakkında yazarken istifçiliğin ne kadar gereksiz olduğu, nereden ne zaman alış veriş yapılabileceği eklenebilir.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş K24 kameramanı Dilşad Kerim ve muhabir Soran Kameran canlı yayın sırasında İran tarafından Pirde’de düzenlenen bomb… https://t.co/x7EMJqLj4A
About 13 hours ago
DİSK Basın-İş Demokratik Modernite Dergisi çalışanı Ramazan Dişarı hakkında çıkan haberler ve kurum tanıtım kartının 'sahte' bası… https://t.co/TbIAK2vLjS
Pazartesi, 26 September 2022 15:03
DİSK Basın-İş Soruşturma davaya dönüştü. Üyemiz Gökay Başcan'ın yanındayız. Soruşturmalarla, davalarla gazeteciliğe ket vuramayac… https://t.co/MEzBKB20hC
Pazar, 25 September 2022 18:03