Sidebar

13
Cts, Ağu

Kıbrıs Basın Sen Başkanı Ali Kişmir, aktarma yapmak için geldiği İstanbul Havalimanı'nda önce alıkonuldu ardından sınır dışı edildi. Türkiye'ye girişinin yasak olduğunu öğrenen Kişmir bir süre önce de 'Türkiye'den gelen bir ekip' tarafından tehdit edildiğini ifade etti.

Avrupa'dan ülkesine aktarmalı uçakla dönerken İstanbul Havalimanı’nda Türkiye’ye giriş yasağı olduğunu öğrendi ve üç saat boyunca alıkondu. Kişmir, 11 Ekim 2020 seçimleri öncesinde de "Türkiye'den gelen bir ekip" tarafından tehdit edilmiş, Tayyip Erdoğan'ın hedef aldığı eski Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan desteğini çekmeye zorlanmıştı

Kıbrıs Basın Sen Başkanı Ali Kişmir, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) yıllık toplantısı için bulunduğu Hırvatistan’dan Kuzey Kıbrıs’a dönerken 10 Ekim günü indiği İstanbul Havalimanı’nda PCR testi yaptırmak isterken gözaltına alındı.

Kişmir, İstanbul Havalimanı’nda kontrol noktasında Türkiye’ye giriş yasağı olduğunu öğrendi ve üç saat boyunca “kabul edilmeyen yolcular” biriminde alıkondu.

Kişmir, “Giriş yasağım olduğunu daha önce bilmiyordum. Bir sebep de göstermediler ama tehditmişim. Beni kabul edilmeyen yolcular birimine götürdüler. Bir suçlu gibi fotoğraflarımı çekip, parmak izimi aldılar. Üç saat boyunca tuttular ve kimliğimi de elimden aldılar. THY de Kıbrıs’a dönerken beni uçağa en son bindirip en son indirdi” dedi.

Kişmir, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın “Erdoğan’a küfrederseniz böyle olur” şeklinde özetlenebilecek bir açıklama yaptığını söyledi.

Kişmir, Tatar’ın tutumuyla ilgili Twitter hesabından da şu yorumu paylaştı: “Dün ‘Ersin Tatar neden açıklama yapmıyor’ diyenler bugün sanırım ‘Keşke yapmasaydı’ diyordur!.. Ben şaşırmadım, sadece eleştiri ile küfrü ayırt edemeyen, ifade özgürlüğünden yoksun ve koşulsuz biat eden bir lidere sahip olduğum için utandım!!!”

Daha önce kontrgerilla saldırılarına hedef olan Afrika Gazetesi’nde köşe yazarı olan, Kıbrıs Genç TV ve Radyo Mayıs’ta program yapımcılığı yapan Kişmir 11 Ekim 2020’de gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde de “Türkiye’den gelen bir ekip” tarafından tehdit edildiğini söylemişti.

 

Kişmir, Türkiye’den geldiğini söyleyen ekibin, “Akıncı seçildiği takdirde başına çok kötü şeyler gelecek. Onun için şimdiden çekilsin, alsın biletini Amerika’ya siktirsin gitsin. Biz onun Yunan damadının olduğunu da biliyoruz, kızının ne işler çevirdiğini de biliyoruz. Türkiye’nin ve KKTC’nin geleceği için Akıncı’nın seçilmemesi gerekir. Akıncı seçildiği takdirde çok kötü şeyler olacak. Başına bir şey gelecek, bu ne olur bilmiyoruz. Zaten şimdi oturduğu koltukta sembolik bir şekilde oturuyor. Görev süresi bitmiş bir heriftir. Seçilsin ya da seçilmesin seçim sonrasında elimizde bir liste var. Bütün Türkiye düşmanları ve ajanlarını biliyoruz. Hepsini Türkiye’ye kaldıracağız” şeklinde konuştuğunu, adının bu listeden çıkması için Akıncı’dan desteğini çektiğini açıklamasını istediklerini, kendisinin de bu isteği kabul etmediğini açıklamıştı.

(sendika.org)

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş İnşaat işçilerinin hak gasplarına karşı eylemini takip eden üyemiz Zeynep Kuray gözaltına alındı. Emek mücadelesini… https://t.co/7QBg1dMkV0
Cuma, 12 August 2022 11:58
DİSK Basın-İş Diyarbakır’da 16 Haziran’da tutuklanan 16 gazeteci hakkında ikinci kez tutuklamaya devam kararı verildi. Adil savun… https://t.co/rT23j2z74r
Çarşamba, 10 August 2022 13:11
DİSK Basın-İş 8 Aralık’ta İstanbul 34. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşmasında @ozcannazan 'ın yanında olaca… https://t.co/h2F8fd5BcZ
Çarşamba, 10 August 2022 10:02