Sidebar

02
Sal, Mar

Gazetecilere Özgürlük Platformu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, gazeteci Amberin Zaman'ı hedef alan ve Doğan grubunu hedef alan son açıklamalarını kınadı

 

Platform adına yapılan açıklamada "

Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, ilk olarak 6 Ağustos Muğla mitinginde, Radikal gazetesinin kullandığı bir başlık nedeniyle Doğan Grubu'nu itham etmiş, "Milletim bunları iyi tanısın. Ona göre bunlara tavrını koysun" demiş, "hiçbir zaman saygı duymayacağını" vurgulamıştır.

Erdoğan 7 Ağustos Malatya mitinginde de  "İsim veriyorum açık" diye vurguladıktan sonra aynı medya grubu ve gazeteyi hedef almıştır.

Aynı mitingde Erdoğan, The Economist Türkiye muhabiri Amberin Zaman'ın canlı yayındaki bir ifadesini eleştirerek onu "gazeteci kılıklı militan" ve "edepsiz kadın" diye nitelemiştir.

Gazetelerin editoryal tercihleri ve köşe yazarlarının yorumları her zaman eleştirilebilir. 

Fakat gazetecilere hakaret edip onları hedef gösteren bir başbakanın sindirmek ve susturmaktan başka bir amacının olamayacağı bellidir.

Başbakan tarafından yaratılan bu olumsuz şartlarda, mesleklerini ve basın özgürlüğünü savunmak adına gazetecilere düşen görevin sinmemek ve susmamak olduğunun altını bir kez daha çiziyoruz."

denildi.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş RT @medyaradar: DİSK Basın İş'ten 'Artı' açıklaması! https://t.co/BggqFBgPgF
Perşembe, 25 February 2021 16:54
DİSK Basın-İş DİSK Basın İş: Temennimiz bu sürecin basın emekçileri açısından kazanımla sonuçlandığı, muhalif basın kurumlarının… https://t.co/dWYXHHGh5h
Perşembe, 25 February 2021 09:46
DİSK Basın-İş DİSK Basın İş: Basın sektöründe ilk kez bir kurum ile ILO sözleşmesi doğrultusunda protokol müzakere aşamasına geli… https://t.co/43g4bP9Fbm
Perşembe, 25 February 2021 09:40