Sidebar

15
Sal, Haz

3 Mayıs Dünya Basın ÖzgürlüğüGünü'nde Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan kampanyaya destek veren DİSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren, yönetim kurulu üyesi Ayşe Düzkan ile gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ifade verdi. Savcılık tarafından hakkında soruşturma başlatılan gazetecilerin sayısı ise 12'ye yükseldi.

 

Dayanışma amcıyla gazetede Genel Yayın Yönetmenliği yapan beş kişiye açılan soruşturma uyarınca, İSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren, yönetim kurulu üyesi Ayşe Düzkan ile gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, İstanbul Adliyesi'nde ifade verdi. Gazeteciler ifade vermek üzere adliyeye gittiklerinde, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TGS Başkanı Uğur güç, TGC Temsilcisi Sibel Güneş'de destek vermek amacıyla yanlarındaydı.

İfade öncesi adliye önünde haklarında soruşturma açılan gazeteciler adına Faruk Eren konuştu. Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma gösterdikleri için haklarında soruşturma açıldığını söyleyen Eren, Özgür Gündem ile dayanıştıkları için haklarında soruşturma açılan diğer isimlerin de her hafta Pazartesi günü adliyeye ifade vermeye geleceklerini kaydetti.

Türkiye’de basın özgürlüğünün çok vahim bir duruma geldiğini vurgulayan Eren, “Gazeteciler ile dayanışma gösteren gazetecilere bile dava açılması durumun ne kadar utanç bir boyutta olduğunu gösteriyor” diyerek, gazetecilere yönelik baskılarda dayanışma göstermeye devam edeceklerini ifade etti.

Kampanyaya destek vermeleri nedeniyle Ertuğrul Mavioğlu, Faruk Eren, Ayşe Düzkan, Mustafa Sönmez, Melda Onur, Fehim Işık, Celal Başlangıç, Eşber Yağmurdereli, Ragıp Duran, Nurcan Baysal, Ömer Ağın, Ahmet Abakay hakkında soruşturma başlatıldı. Ayrıca Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya da, hakkında “Örgüt propagandası” iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında adliyeye gelerek savcılığa ifade verecek.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş DİSK Basın İş olarak 16 Haziran Çarşamba günü saat 20.00'de Zoom üzerinden "Mülteci Odaklı Habercilik" atölyesi ger… https://t.co/ht5S14nKPE
About 18 hours ago
DİSK Basın-İş Her zaman emek mücadelesinin yanında olan dostumuz Murat Özveri'ye (@MuratOzveri ) yaşadığı acı karşısında sabır ve başsağlığı diliyoruz
Pazartesi, 14 June 2021 08:36
DİSK Basın-İş Birileri gazeteciliği suç saysa da, düzenleri bozulmasın diye bilgi akışını engellemek isteseler de gazeteciler yol… https://t.co/RRRyDftJg8
Pazar, 13 June 2021 17:30