Sidebar

18
Cu, Haz

İnternetin denetim altına alınması amacıyla tapılmak istenen değişiklikte yapılan küçük değişiklik ile asıl denetim göz ardı edildi.

 

AKP'nin önerisi ile yapılmak istenen değişiklik, kullanıların yasaklanan sitelere ulaşıp ulaşmadığının belirlenebilmesi için veri paketlerinin takip edilmesini öngörüyor. Böylece servis sağlayıcılar, kullanıcıların tüm verilerini takip etmek zorunda kalacak. Örneğin internet üzerinden sadece kiminle yazıştığınız değil, ne yazdığınız da kontrol altında olacak.

Büyük tepki alan düzenlemede ön plana çıkartılan site yasaklama kısmında yapılan değişiklik ile tasarıda geri adım atılmış gibi görünsede yasalaşması halinde büyük bir elektronik takip başlayacak. Tasarıda atılan geri adım ile erişimi engelleme düzenlemesine "özel hayat ayarı" yapıldı ve madde yumuşatıldı. Verilen önergede, "özel hayatın gizliliği veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerine bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde doğrudan başkan veya ilişkili olduğu bakanın emri üzerine erişim engellenmesi başkanlık tarafından yazılır" maddesi değiştirildi.

Buna göre engelleme için talimatı artık sadece Telekomünikasyon İletişim Başkanı verebilecek, bakanın erişim engelleme yetkisi kaldırıldı. Ayrıca sadece özel hayatın gizliliği durumunda talimatla engelleme söz konusu olabilecek. Verilen önerge ile engelleme kararına yönelik olarak, sulh ceza mahkemesine itiraz yolu da açılıyor.

Buna ek olarak tüzel kişilerin TİB'e başvurmak kaydıyla itiraz hakları da elinden alındı. Yeni düzenlemeyle artık sadece gerçek kişiler özel hayatı ihlal gerekçesiyle TİB'e başvurabilecek.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş HDP’ye başsağlığı diliyoruz. Bu saldırı sadece HDP’ye değil tüm toplumadır. Demokrasi ve barıştan yana olanlar bu k… https://t.co/CYdffyzodn
Perşembe, 17 June 2021 18:27
DİSK Basın-İş DİSK Basın İş olarak bugün saat 20.00'de Zoom üzerinden "Mülteci Odaklı Habercilik" atölyesi gerçekleştiriyoruz.… https://t.co/wudUwVhqZN
Çarşamba, 16 June 2021 05:31
DİSK Basın-İş DİSK Basın İş olarak 16 Haziran Çarşamba günü saat 20.00'de Zoom üzerinden "Mülteci Odaklı Habercilik" atölyesi ger… https://t.co/ht5S14nKPE
Pazartesi, 14 June 2021 18:47