Sidebar

18
Cu, Haz

Özgür Gündem ile dayanışma için gerçekleştirilen Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği çalışmasına katılan gazetecilerin yargılanmasına Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran ile başlandı. Gazeteciler, gazetecilik meslek örgütlerinden temsilciler ve Düzkan’ın Feminist arkadaşları Çağlayan’daydı. Düzkan “Bir gün savaş çığırtkanları ve suçluları yargılanacak” derken, konuşmalarda basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı mücadelesinin sürdürüleceği vurgulandı

Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak için gerçekleştirilen Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği çalışmasında bulundukları gerekçesiyle haklarında dava açılan gazetecilerin yargılanmalarına başlandı. Hakim karşısına ilk çıkan sendikamız yöneticisi Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran oldu.

Duruşma öncesinde sendikamız DİSK Basın-İş, TGS ve TGC’nin çağrısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya Düzkan ve Duran’ın gazeteci dostları, EFJ temsilcisi Mehmet Köksal ve EFJ ve FİJ temsilcisi Barry White, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Sine Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, HDP İstanbul ileşbaşkanı Doğan erbaş ve “Ayşe Düzkan Mor Çizgimizdir” diyen çok sayıda feminist katıldı. Davayı HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da izledi.

“Bir gün savaş çığırtkanları ve savaş suçluları yargılanacak”

 

Açıklamada ilk sözü Ayşe Düzkan aldı. Ölüm yıldönümü olan Kürt gazeteci ve aydını Musa Anter’i anan, Kadri Bağdu’nun da aralarında olduğu Kürt gazetecilere yönelik saldırıları hatırlatan Düzkan; “Bu insanların sesini duyurmak için buradayız. Barış ve kardeşlik talepleri bu ülkenin parçasıdır. Kürtler adil barış istiyor. Barış olmadıkça, 20 yaşındaki çocuklar askere gidip ölmeye devam edecek” dedi.

Egemen medyadan savaşı destekleyen diline ve tutumuna dikkat çeken Düzkan, “Bir gün bizim gibi barış isteyenler değil, savaş çığırtkanları ve savaş suçluları yargılanacak” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Düzkan’ın ardından açıklamaya katılan kurum temsilcileri kısa konuşmalar gerçekleştirdi. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) adına Barry White sadece Düzkan ve Duran’ın değil, gazeteciliğin yargılandığını söyledi, “Gazeteciliğin görevi doğruyu söylemek, adaleti savunmaktır “ dedi.

Sendikamız Genel Başkanı Faruk Eren, “Dayanışmanın suç olmadığını göstermek, basın özgürlüğünü, demokrasiyi ve halkın haber alma hakkını savunmak için buradayız” diye konuştu.

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş gazetecilerin OHAL mağduru olduğunu ifade ederken, TGS Genel Başkanı Uğur Güç ise gazetecilerin tutuklanmadan yargılanmaları gerektiğine dikkat çekti.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise şöyle konuştu: Bir iktidar iki şeyden korkuyorsa, sonu gelmiş demektir; birincisi türküler, ikincisi gerçekler. Siyasi iktidar bugün her ikisinde de korkuyor. Tam da bu nedenle gerçekleri baskı altına almaya çalışıyor, gerçeklerin halka ulaşmasını engellemek için de gazetecileri baskı altına alıyor. Ama biz biliyoruz ki bu halkın gazetecileri, namlunun ucunda da olsalar, hapiste de olsalar gerçekleri halka ulaştıracaklar.

 

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Özgür Gündem’in hiç kimsenin yazmadığı haberleri yazdığını ve bu nedenle hedef haline getirildiğini ifade edip başbakana “Savaş suçu işleyenleri yargılamazsan bu suça ortaksın” diye seslendi.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğluda Özgür Gündem’in bu ülkede ifade özgürlüğünün turnusol kağıdı olduğunu dile getirdi, herkes ve basın özgür olana kadar boyun eğmeyeceklerini kaydetti.

İnan Kızılkaya: “Ağır tecrit altındayız”

Duruşmaya Özgür Gündem’in tutuklu genel yayın yönetmeni İnan Kızılkaya da getirildi. Kızılkaya ağır tecrit altında olduklarını, duruşmaya getirilirken çıplak aramaya maruz bırakıldıklarını belirtti.

Mahkeme heyeti davanın diğer Özgür Gündem dayanışma davalarıyla birleştirilerek 15 Aralık tarihine ertelenmesine karar verdi.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş HDP’ye başsağlığı diliyoruz. Bu saldırı sadece HDP’ye değil tüm toplumadır. Demokrasi ve barıştan yana olanlar bu k… https://t.co/CYdffyzodn
Perşembe, 17 June 2021 18:27
DİSK Basın-İş DİSK Basın İş olarak bugün saat 20.00'de Zoom üzerinden "Mülteci Odaklı Habercilik" atölyesi gerçekleştiriyoruz.… https://t.co/wudUwVhqZN
Çarşamba, 16 June 2021 05:31
DİSK Basın-İş DİSK Basın İş olarak 16 Haziran Çarşamba günü saat 20.00'de Zoom üzerinden "Mülteci Odaklı Habercilik" atölyesi ger… https://t.co/ht5S14nKPE
Pazartesi, 14 June 2021 18:47