Sidebar

05
Prş, Ağu

DİSK’in kurucu sendikalarından Basın İş’e üye olan gazeteciler bir basın toplantısı düzenleyerek matbaadan plazalara bütün basın emekçilerini DİSK Basın İş’te örgütlenmeye çağırdı

 

DİSK’e bağlı Basın İş sendikası, gazetecileri örgütleme sürecinde ilk adımını attı. Hakları için DİSK’in kurucu sendikalarından Basın-İş’te örgütlenme kararı alan basın emekçileri önce notere gidip sendikaya üye oldu, ardından bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısında ilk sözü alan Basın İş Genel Başkanı Mustafa Yamak, Basın İş sendikasının tarihteki yerine değindi. Son yasayla beraber gazetecilerin örgütlenmesinin önünde bir engel olmadığını belirten 33 yıllık matbaa işçisi Yamak, basın iş kolunda güvencenin ancak sendikal örgütlenme ile sağlanabileceğini söyledi. Yamak Basın İş’e üye olan gazetecilere “Hoş geldiniz” dedi.

Gazeteciler için tek yol örgütlenmek

Açıklamayı, DİSK Basın İş’te örgütlenen gazeteciler adına Faruk Eren okudu. Eren, medya patronlarının Anayasa, iş kanunu ve uluslararası sözleşmelere aykırı olarak basın yayın sektörüne sendika girmesini engellemeye çalıştığını dile getirdi. Basın emekçilerinin örgütsüzlüğünden güç alan medya patronlarının kabul edilemez bir çalışma rejimi oluşturduğunu belirten Eren, gazetecilerin bu nedenle iş güvencesinden yoksun olduğunu ifade etti.

Eren, her işyerine kreş istediklerini, çalışma koşulları ve yıllık zamlar konusunda tek taraflı işveren tasarrufuna karşı çıktıklarını ifade ederek, haksız işten çıkarmalara, aynı işi yapanlar arasındaki ücret farkına karşı sendikal örgütlenmenin tek yol olduğunu dile getirdi.

Eren, basın emekçilerinin bu denli kötü çalışma koşullarına ve güvencesizliğe mahkûm olmalarının en temel sebebini basın sektörünün sendikal örgütlenme oranının en düşük olduğu üç sektörden biri olmasına bağladı.

Eren, açıklamasının sonunda tüm basın emekçilerini DİSK Basın İş’te örgütlenmeye çağırdı: “Biz bir grup gazete, televizyon, dergi, haber portalı, radyo, ajans çalışanları… Matbaa işçileri, ulaştırma görevlilieri… Muhabirler, editörler, yönetmenler, teknik yönetmenleri up linkçiler… Sayfa tasarımcıları, reji çalışanları, yazı işleri çalışanları bundan sonra DİSK Basın İş’te örgütleneceğimizi ilan ediyoruz. Diğer meslektaşlarımızı da DİSK Basın İş’te örgütlenmeye çağırıyoruz.”

DİSK gazetecilerin sendikalaşma çabasının yanında

DİSK Örgütlenme Daire Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da, DİSK Yönetim Kurulu olarak 2013 yılını örgütlenme yılı olarak belirlediklerini söyleyerek, DİSK olarak basın yayın sektöründe örgütlenmenin ne derece önemli olduğunun farkında olduklarını dile getirdi.

Yurt Gazetesi yazarı ve akademisyen Atilla  Özsever, gazetecilerin kendilerini işçi olarak görmediklerini ifade ederken, “Hayat gösteriyor ki toplu işten çıkarmalar, güvencesiz ve geçici çalıştırma gazetecilerin emekçi olduklarını gözler önüne sermektedir” diye konuştu.

Kadınların yönetim kademesinde olmasa da iş kolunda çalışma oranının yüksek olduğuna değinen gazeteci-yazar Ayşe Düzkan da kadınların örgütlenmesinde bu sendikanın önemli bir rol oynayacağını düşündüğünü ifade etti.

Noterde üyelik işlemlerini tamamlayan gazeteciler, basın açıklamasının sonunda üyelik formlarını konukların huzurunda sendika yöneticilerine sundu.

 

Sendika.Org

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Yangın bölgesinde görev yapan arkadaşlarımız; Olağanüstü bir sıcaklık hissederseniz hızla sıcağın geldiği yönün aks… https://t.co/0DlYwRKUaG
About 13 hours ago
DİSK Basın-İş Yangın bölgesinde görev yapan arkadaşlarımız; Görev yapacağınız bölgeyi kriz masasına bildirin İtfaiye, OGM ve aram… https://t.co/92g98zoRte
About 13 hours ago
DİSK Basın-İş Ekiplerin kısa sürelerde değiştirilmesi ve sağlık kontrolünden geçirilmesi önemlidir. Yangın bölgesinde görev yapıl… https://t.co/MUafM79Ql2
About 13 hours ago