AKP hükümetlerinde bakanlar, başbakanlar değişse de zihniyet değişmiyor. Emekçilerin haklarını törpülemek, yok etmek söz konusu olduğunda "devlette devamlılık esastır" ilkesine sonuna kadar bağlılar.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan henüz koltuğuna yerleşmeden, bazı basın örgütlerinin temsilcilerini toplantıya çağırdı. Toplantıda dile getirdiklerinden, Anadolu Ajansı, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü gibi kurumların, Akdoğan için yeterli olmadığı ortaya çıktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dururken, Bakan Akdoğan Basın İş Yasası'nı değiştirmenin peşinde olduğunu anlattı. Üstelik böyle bir konuda görüşlerini dile getireceği toplantıya çeşitli dernek ve vakıfların yanı sıra Türk-İş ve Hak-İş'e bağlı sendika temsilcilerini çağıran bakan, DİSK ve KESK'e bağlı sendikaların temsilcilerini davet etmekten kaçındı. 

AKP iktidarı Basın İş Yasası'nı daha önce de değiştirmişti. Basın emekçilerinin yıpranma hakkını gasp eden AKP, bir süre sonra bu hakkı tırpanlanmış bir şekilde geri getirdi. Matbaa çalışanlarının, teknik servislerde çalışanların yıpranma hakkı AKP iktidarı sayesinde buharlaştı. 

AKP şimdi bir kez daha Basın İş Yasası'nı 'günün şartlarına uydurmaktan' söz ediyor. Kafanızdakini tahmin ediyoruz, tazminat hakkı, izin süreleri, ücretlerin gecikmesine yönelik yaptırımlar, havuz medyası patronlarının canını sıkıyor. Havuzdan ceplerine dolan paranın emekçilere gidecek olması onları rahatsız ediyor. Yüzsüzce çalışanlarına ortaçağ koşullarını dayatmak istiyorlar.

AKP'nin 'torba yasalarını' iyi biliyoruz. Bu düzenlemede de lehte görünen bir maddenin ardında aleyhte on madde gizleyecekler. Aynı süpermarketlerde fiyatı düşürülen bir ürünün reklamına kanarak gelenlere diğer ürünleri satmaya çalışanlara benziyorlar.

Eğer emekçilerin haklarını düşünüyorsanız, yeni düzenlemelere kafa yormanıza gerek yok. Bu güne kadar gasp ettiklerinizi geri verin. Sendikalaşmaya yönelik tehditlerin cezasını arttırın ve uygulayın. Size muhalif olanların değil çalışanların maaşlarını ödemeyenlerin defterlerini inceleyin. 

Siz para babalarının "önüne yatmaktan", "siper olmaktan" vaz geçin, biz haklarımızı almayı biliriz. Yasanın güncel olmayan yanlarını Toplu İş Sözleşmeleri ile güncelleriz. Kısacası gölge etmeyin yeter sizden başka bir beklentimiz yok

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Genel Başkanımız Faruk Eren, Özgür Ülke Gazetesinin 28 yıl önce bombalanmasının yıl dönümü nedeniyle yapılan anmada… https://t.co/17rRCaisyd
Cumartesi, 03 December 2022 10:04
DİSK Basın-İş Ankara merkezli soruşturmada aralarında üyelerimizin de olduğu 9 gazetecinin tutuklanmasına karşı yapılan itiraz sa… https://t.co/tta9hh5Vmq
Cuma, 02 December 2022 09:50
DİSK Basın-İş 7 yıl önce haber takibi sırasında Gazeteci Beyza Kural’a ters kelepçeyle şiddet uygulayan 3 polise 10 ay taksitle 1… https://t.co/LlvJWdTGND
Perşembe, 01 December 2022 12:04