Sidebar

05
Prş, Ağu

Onlarca gazeteci cezaevlerinde. Gazeteler, televizyon kanalları iktidara yakın sermaye grupları tarafından satın alınıyor ve buralarda hızla tensikatlar yaşanıyor. 

Patronlar gazetecilere, köşe yazarlarına hükümeti rahatsız edici yazılar yazılmaması talimatı yağdırıyor. Her gösteride şiddet uygulayan polisin olağan hedeflerinden biri gazeteciler oluyor. Hükümet ve ona bağlı kuruluşlar gazetelere televizyon kanallarına –daha önce kendilerinin şikayet ettiği- akreditasyon uyguluyor…

Tüm bunlar hükümet yetkililerince “Hayır basına hiçbir baskı yok”, “Zaten cezaevlerindekiler gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklanmadılar” gibi klişe cümlelerle savuşturulmaya çalışıyor.

Bugün basına yönelik baskının en ilginç örneklerinden birini daha yaşadık. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Radikal Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’ı yolladığı elektronik mektup ile açıkça tehdit etti.

Vali, Eskişehir’de katledilen Ali İsmail Korkmaz’la ilgili gerçekleri kamuoyuna ulaştırarak gazetecilik görevini başarıyla yerine getiren arkadaşımız Saymaz’a ‘icisleri.gov.tr’ uzantılı resmi sitesinden yolladığı mektupta ‘şerefsiz, alçak’ gibi hakaretler de yağdırdı.

DİSK Basın-İş olarak daha önce “Ali İsmail Korkmaz’ı belki de arkadaşları dövmüştür” diyerek cinayeti örtbas etmeye çalışan ve şimdi de İsmail Saymaz’ı ‘Oğlum İsmail yine rahat durmuyorsun’ diye tehdit eden Eskişehir Valisi’ni ‘rahat durmaya’ çağırıyoruz.

DİSK Basın-İş olarak tüm devlet ve hükümet görevlilerinin meslektaşımız İsmail Saymaz’a ve basına yönelik şiddete varan baskısını bir kez daha kınıyoruz.

BASINA ÖZGÜRLÜK SENDİKAYLA GELECEK

DİSK Basın-İş

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Yangın bölgesinde görev yapan arkadaşlarımız; Olağanüstü bir sıcaklık hissederseniz hızla sıcağın geldiği yönün aks… https://t.co/0DlYwRKUaG
About 14 hours ago
DİSK Basın-İş Yangın bölgesinde görev yapan arkadaşlarımız; Görev yapacağınız bölgeyi kriz masasına bildirin İtfaiye, OGM ve aram… https://t.co/92g98zoRte
About 14 hours ago
DİSK Basın-İş Ekiplerin kısa sürelerde değiştirilmesi ve sağlık kontrolünden geçirilmesi önemlidir. Yangın bölgesinde görev yapıl… https://t.co/MUafM79Ql2
About 14 hours ago