Sidebar

25
Cts, Eyl

DİSK'e bağlı Basın-İş sendikası olarak sektörde yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla hazırladığımız raporun üçüncüsünü sizlerle paylaşıyoruz. Raporda mart ayı süresince bize ulaşan bilgileri derlemeye çalıştık. Sektörde yaşananların sadece bir kısmına ulaşabilmemize rağmen ortaya çıkan manzara hiç de iç açıcı değil.

 

 

Mart ayı tüm Türkiye'nin gündeminde yolsuzluk ve seçim vardı. Seçimlerin yaklaşmış olması ve iktidar ile AKP arasındaki savaşın derinleşmesi bir çok 'dinleme' kaydının ortaya çıkması medya üzerindeki baskının artmasına neden oldu. Yolsuzluk iddialarının paylaşıldığı sosyal medya siteleri de yasaklardan nasibini aldı, twitter ve youtube mahkeme kararı ile kapatıldı.

 

Sektörde çalışan emekçilerin gündeminde ise siyasi gelişmelerin yanısıra yine ekonomik sorunlar da vardı. İhlas grubunda maaşların ödenmesi konusunda sıkıntılar sürerken, Dünya Gazetesi çalışanları da 2. kez maaşlarını alamadılar.

 

Yayınevlerinde çalışan emekçilerin durumu da çok farklı değil. Yayınevlerinde halen binlerce emekçi, dışarından telifle çalışıyormuş gibi gösteriliyor. Sigortasız, sağlık güvenceleri olmadan çalışan arkadaşlarımıza bir yandan da fazla mesai dayatılıyor. Stajyerler ise ücretsiz işgücü olarak görülüyor.

 

Bu arada Basın-İş olarak başlattığımız “Kifoz (Kamburluk) meslek hastalığı olarak kabul edilsin” başlıklı kampanyamıza desteğinizi bekliyoruz. Ofis ve bürolarda çalışan emekçiler olarak temel olarak Kifoz (kamburluk) ve Karpal Tünel Sendromu’na maruz kalıyoruz. Karpal Tünel Sendromu meslek hastalığı olarak kabul ediliyor. Kifozun da bürolarda bilgisayar başında çalışan emekçiler için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini talep ediyoruz.

 

İmzalamak için tıklayınız

 

Yaşadığınız sorunları, sektördeki sıkıntıları ve önerilerinizi iletmek için bize Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden ulaşabilirsiniz

 

1 MART

Penguen dergisinde 3 kişi işten çıkartıldı

 

3 MART

YSK, Cem TV'de Celal Toprak ve Hüsniye Kaya'nın her sabah sunduğu "Uyan Türkiye" programına 4 gün  ve Pınar Işık Ardor'un sunduğu Cem TV Ana Haber bültenine 5 gün olmak üzere toplamda 9 gün yayın durdurma cezası verdi. Seçim zamanlarında belirlenen kurallara uyulmadığı gerekçesiyle cezalandırılan kanalın haber müdürü Pınar Işık Ardor, cezanın iki kamuoyu anketine ilişkin verileri paylaştıkları ama denek sayısını söylemedikleri için verildiğini aktardı.

Marmaris Otobüs Garajı'ndaki bir kafeteryada, toplantı düzenleyen AKP Marmaris Belediye Başkan Adayı Doğan Tugay çekim yapan Marmaris tv ekibinin engellenmesi için korumalarına talimat verdi. Tugay'ın "Oğlum çektirmeyin. Ne çekiyorsun. Çektirmeyin şu adama. Hala çekiyor" şeklinde bağırmış korumalarına da "Alın makinesini. Versinler mahkemeye. Gidin üç ay yatın" şeklindeki talimatı sonucu korumalar kameramanları tartakladı.

 

4 MART

AİHM, 25 Haziran 2000’de çıkan "Toprağı bol olsun. Hakkımı helal etmiyorum" başlıklı bir yazı nedeniyle “orantısız ve ağır” tazminata mahkum edilen Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak ve gazete yetkilisi Hasan Karakaya’nın ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Türkiye’nin Dilipak’a ödeyeceği tazminatın tutarı daha sonra belirlenecek.

 

6 MART

Hürriyet Web TV'nın kurucu müdürü ve aynı zamanda Hürriyet gazetesinde spor yazıları kaleme alan Orhan Can'ın görevine son verildi.

 

7 MART

2011 yılından Vatan Gazetesi’nin Demirören grubuna devri sırasında işten çıkartılan muhabir Hayati Kılıç, hakkında yerel mahkemenin verdiği 'işe iade ' kararı Yargıtay tarafından onandı.

- YSK, seçim döneminde uyulması gereken yayın ilkelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle, 17 televizyon kanalı hakkında 33 müeyyide kararı verdi.

- Günlük Evrensel gazetesi yazarı ve İnternet Sitesi editörü Mithat Fabian Sözmen, İstanbul Samatya’daki evinin önünde yüzü maskeli bir kişinin saldırısına uğradı

 

8 MART

İzmir'de gerçekleştirilen Gezi eylemini takip eden DİHA muhabiri Handan Tufan hakkında, "Yasadışı gösteriye katılarak polise mukavemet, yaralama" iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

 

10 MART

Erzurum Palandöken’de geçen ay yaşanan telesiyej arızasını haberleştiren İHA ekibinden Haber Müdürü Ahmet Akbuğa, kameraman Mehmet Yılmaz ve muhabir Özge Bozo, toplantıyı izlemek için geldikleri Polat Renaissance Oteli’nde özel güvenlikçilerin saldırısına uğradı.

 

11 MART

Gezi Parkı eylemleri sırasında belgesel yayını yapan NTV’ye başbakanın müdahalesi ile ilgili ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından NTV Maslak binası önünde de bir kişi önünde ekmekle oturma eylemi başlattı. İ

- Rasim Ozan Kütahyalı arabasıyla Yenibosna'dan geçtiği sırada Berkin Elvan'ın ölümünü - protesto amaçlı toplanan kalabalık bir grubun arasında kaldı.

- Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu hakkındaki yakalama kararı nedeniyle gözaltına alındı

- Ankara'da düzenlenen gösterileri izleyen Vatan gazetesi muhabiri Çınar Livane Özer'in kafasına polis kalkanla vurdu ve küfür etti ANKA haber ajansı muhabiri Meltem Aslan Ankara'da polis tarafından darp edildi, saçlarından sürüklendi. Birgün Gazetesi muhabiri Recep Yılmaz fotoğraf çektiği sırada sık sık polisin hakaretlerine maruz kaldı.

- İstanbul’da ise İstiklal Caddesi'nde polis habercilerin üzerine basınçlı ve gazlı su sıktı.

Sol gazetesi muhabiri Elif Örnek fotoğraf çekerken polisler tarafından engellendiğini basın kartını göstermesi üzerine, İhlas Haber Ajansı muhabirine polisin kartını kontrol ettirdiğini söyledi.

- Adana'da akşam saatlerinde başlayan Berkin Elvan protestolarında haber takibi yapan DİHA muhabiri Hamdullah Kesen'e polis aracı çarptı. Kesen’in ayağı kırıldı

- İzmir’de yurttaş haberciliği yapan KameraSokak ekibinden bir kişi gözaltına alındı

- Agos gazetesine ait İnternet sitesi bir kez daha siber saldırıya uğradı. Gazete yetkilileri, hackerların gazete veri tabanına sızmamaları için önlem olarak sitenin geçici olarak erişime kapatılmak zorunda kalındığını açıkladı.

 

12 MART

Kanal7/24 spikeri Ece Zeraycan ve ve editör Ali Kemal Erdem, İstanbul’da gerçekleşen eylemleri izlerken yoğun gazdan etkilenerek Şişli Etfal Hastanesine kaldırıldı. Hürriyet gazetesi foto muhabiri Selahattin Sönmez ve muhabir Mert Gökhan Koç, Ankara’da polisin plastik mermi, biber gazı ve tazyikli suyla saldırısına maruz kaldı.

- Best FM'de 21 yıldır program yapan Arzu Çağlan, radyo programı sırasında Berkin Elvan için ağlaması nedeniyle işine son verildiği açıkladı. Çağlan ayrılıkla ilgili Twitter hesabına "5 Şubat'ta 21. yılını dolduran programım yayınlarım nedeniyle yayından kaldırıldı. Gururluyum" yazdı.

 

13 MART

Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuzçeşmeler Kampüsünde öğrencilere polis sert bir şekilde müdahale eden polis Evrensel gazetesi Metehan Ud’u, yakasında basın kartı olmasına rağmen dövdü Özel güvenlik görevlileri de Ud’a saldırıda bulundu. Özel güvenliğin tekmeli saldırısı sonucunda Ud’un dudağı patlarken, gözlüğü kırıldı. Ud’a saldıran özel güvenlik memuru kamerasını da alarak olay yerinden uzaklaştı. Ardından kameranın parçaları bulundu. Polis haber takibi yapan DİHA İzmir Büro Muhabiri Ezgi Gündüz’ü de gözaltına almak istedi

- Tuzluçayır’da yapılan eylemi takip eden DİHA muhabiri Zuhal Atlan ile Kanal D Muhabiri Özgen Bingöl ve kameraman Hüseyin Çözen’e TOMA’dan tazyikli su sıkıldı.

- Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Çağdaş Gazeteciler Derneği gibi birçok basın meslek örgütünde yöneticilik yapmış, iletişim fakültelerinde gazetecilik eğitimleri veren deneyimli gazeteci Rahmi Yıldırım, TOMA’ların Kızılay’da hedef gözetmeksizin yaptığı saldırıya sözlü tepki gösterince gözaltına alındı.

 

15 MART

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Samanyolu HaberTelevizyonu’nun 7 programına 20 yayın durdurma cezası verdi.

 

17 MART

TRT Haber'de çalışan tecrübeli muhabir Elif Akkuş , iddiaya göre attığı tweet'ler nedeniyle görevinden alınarak teknik serviste görevlendirildi.

 

18 MART

Habertürk'ün gece haberlerini sunan Firdevs Çavuşoğlu, Van'ın Gürpınar İlçesine bağlı Yalınca Köyü'nün Çeli Mezrasında, 3 yaşındaki Muharrem'in ihmal nedeniyle öldüğü haberini sunarken ağlamasının ardından gece haberlerinden alınarak sabah haberlerinie verildi. Ardından muhabirlik yapması istenen Firdevs Çavuşoğlu istifa etti.

 

20 MART

Sosyal paylaşım sitesi twitter mahkeme kararı ile kapatıldı

 

21 MART

Cihan Haber Ajansı'nda 18 yıldır çalışan ve akşam ajansını sunan gazeteci Köksal Akpınar, Zaman Gazetesi'nde 18 yıldır Dış Baskılar Sayfa Editörü olarak çalışan Şemsettin Özkan, CHA Network'te 6 yıldır spiker, editör ve seslendirme görevlerini yürüten Salim Gören ile Cihan Haber Ajansı muhabiri Kübra Kara ve Bugün Gazetesi ekonomi muhabiri Zeynep Ceylan’ın yanında Zaman Gazetesi yazarları Leyla İpekçi ve H. Salih Zengin ile aynı gazetede uzun yıllardır çizer olarak çalışan Osman Turhan mobbing uygulandığını öne sürerek görevlerinden istifa etti.

 

25 MART

AİHM, PKK’nin açıklamalarına yer verdiği için “Terör örgütü açıklamalarına yer vermek”ten sekiz dosyada adli para cezalarına mahkum edilen Ülkede Özgür Gündem gazetesi sorumlu müdürü Hasan Bayar’ın başvurusunda Türkiye’yi 6 bin 133 Avro manevi, 10 bin 400 Avro da maddi tazminat ödeyemeye mahkum etti.

 

26 MART

Star Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Doğan Ertuğrul, "Haber değeri taşımayan ve algı yönetimi daha doğru ifadeyle kara propaganda amacı güden 'haberler' gazete ve televizyonların rutini haline gelmiştir" diyerek gazetesinden istifa etti.

 

- Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Gündem, Bolu Olay ve Bolu Havadis gazetelerini ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kapatmak istedi. Tepki üzerine kararı seçim sonrasına erteledi

 

27 MART

Twitter’ın ardından Youtube’a erişim de TİB kararı ile durduruldu

KCK davasında yargılanan 8 gazeteci ve DHKP-C davasından yargılanan bir gazeteci tahliye oldu

 

28 MART

TGRT HABER Reklam Grup Başkanlığı'na getirilen deneyimli yönetici Mine Akdağ ödenmeyen maaşlar nedeniyle yönetime istifasını sundu.

 

29 MART

TRT Haber'de Günlük programını sunan Mustafa Alcan, MHP için ‘yavru muhalefet’ terimini kullanması nedeniyle görevden alındı

 

30 MART

Van'da bir okul girişinde silahlarıyla bekleyen korucuları görüntüleyen muhabirler Kayser Tekin (DİHA) ve Hicret Çiftçi (JİNHA)gözaltına alndı.

- AKP’nin Sarıyer’de düzenlediği mitingde Başbakan danışmanı Mustafa Varank, fotoğrafını çeken Zaman Başbakanlık Muhabiri Derviş Genç hakkında şikayette bulundu. Bunun üzerine Genç, polis tarafından gözaltına alınarak İstinye Polis Merkezi’ne götürüldü.

- Üzerinde siyasi baskılar olduğunu dile getiren Habertük Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı görevinden istifa ettiğini, yazarlığa devam edeceğini açıkladı.

- Dünya Gazetesi yönetimi, çalışanlarına esnek çalışmayı ve maaş indirimini kabul edeceklerine ilişkin yeni bir sözleşme imzalamaları gerektiğini tebliğ etti. İmzalamayanların işten çıkartılacağı tehdidinde bulundu

 

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş 14 Eylül 2021’de Twitter hesabından, DEÜ Rektörü Nükhet Hotar hakkında Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu duyurduğu… https://t.co/jCNvlxgD2k
Perşembe, 23 September 2021 15:18
DİSK Basın-İş Özür dileriz, gazeteci Süleyman Gencel olacak.
Perşembe, 23 September 2021 09:57
DİSK Basın-İş RT @Disk_Basin_is: AKP eski Genel Başkan Yardımcısı olan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar'ın şikayeti üzerine gazeteci Süleyma…
Perşembe, 23 September 2021 09:54